Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Cîlea și Persu sar la gâtul (a)politicului Ungureanu

” Un prefect ce calcă legea în picioare

ACUZAÎII. Zilele trecute, liderii social-democrați vâlceni, Ion Cîlea și Dumitru Persu, au organizat o conferințăde presă incendiară. Motivul întâlnirii cu reprezentanții mass-media a fost legat de incidentele electorale ce s-au petrecut week-end-ul trecut în localitatea Gușoieni, acolo unde au avut loc alegeri pentru funcția de primar. Președintele PSD Vâlcea și secretarul executiv al partidului și-au arătat nemulțumirea Față de încă lcă rile grave ale legii făcute de prefectul Petre Ungureanu. Așa-zisul apolitic prefect nu s-a mulțumit cu faptul că a intrat abuziv în secțiile de votare și că i-a făcut campanie pe Față candidatului PD-L, ci a făcut o sesizare mincinoasăcă tre ministrul Ministerului Internelor, Vasile Blaga, în care-l acuza pe Ion Cîlea că l-a bătut pe șeful Postului de Poliție din Gușoieni, Gheorghe Iordache. Șeful de post, însă , a negat tot, precizând că s-a internat la Spitalul din Drăgășani în urma unei crize de rinichi.

Prefectul a intrat abuziv în secțiile de votare, împreunăcu candidatul PD-L

De când a fost uns prefect al județului Vâlcea, Bebe (Sexologu’) Ungureanu se crede buricul pământului, ca un fel de Dumnezeu al județului că ruia totul i se cuvine. El calcă legea în picioare fără săclipească , face abuz de putere și favorizeazăpartidul care l-a propulsat în această funcție. La alegerile pentru funcția de primar din localitatea Gușoieni, Petre Ungureanu și-a permis săintre în cele două secții de votare ca la el acasă, încercând săfacă pe șeful, deși rolul său era de a organiza doar tehnic aceste alegeri. Mai mult decât atât, prefectul de Vâlcea le-a interzis pesediștilor accesul în zonă, iar pedeliștilor care se aflau în fața secțiilor nu le-a zis nimic. „Deși legea spune clar că nu avea ce că uta în secțiile de votare, totuși prefectul Ungureanu și-a permis săintre în secții cu cei doi viceprimari ai Râmnicului și cu candidatul PD-L-ului la funcția de primar al Gușoieniului. El a încă lcat foarte grav legea și voi face o informare că tre MIRA și la Autoritatea ElectoralăCentralăpentru a le spune celor de la centru ce s-a întâmplat în realitate acolo” – a spus președintele PSD Vâlcea, Ion Cîlea.

O sesizare mincinoasă

Chiar în ziua alegerilor parțiale de la Gușoieni, pe adresele electronice ale ziarelor vâlcene a fost transmis un comunicat de presă al prefectului Petre Ungureanu. În informare, reprezentantul Guvernului în județ îl acuza pe nedrept pe președintele PSD Vâlcea că a făcut presiuni asupra șefului Postului de Poliție din Gușoieni, motiv pentru care polițistul a fost nevoit săse interneze în spital. A doua zi se pare, Petre Ungureanu a trimis o sesizare plină de minciuni că tre ministrul Ministerului Internelor, Vasile Blaga, prin care îl informa că președintele CJ Vâlcea, Ion Cîlea, l-ar fi bătut și a încercat să-l strângăde gât pe șeful de post din Gușoieni chiar în ziua alegerilor locale. „Deplasarea s-a dovedit cu atât mai necesară , cu cât, în timpul nopții precedente, președintele Consiliului Județean Vâlcea și în același timp al organizației județene PSD, Ion Cîlea, însoțit de o echipăde partid, se pare că a exercitat presiuni asupra șefului postului de poliție, Gheorghe Iordache.Ca urmare, acesta a fost nevoit săse interneze în spitalul municipiului Drăgășani.Pe fondul confruntă rii electorale dintre candidatul PSD, Concioiu Nicolae, și cel al PD-L, Ioana Ion Remus, am asistat astăzi la momente jenante, în timpul că rora am constatat că forțele de ordine au fost complet depășite de situație.Astfel, deși președintele Secției de votare nr.2 Gușoianca dispusese în scris măsuri de îndepărtare a cetățenilor din fața secției până la 300m, potrivit prevederilor art.80 alin.1 din legea nr.67/2004 republicatăcu modifică rile și completările ulterioare, președintele CJ Vâlcea a refuzat săse conformeze. Mai mult, președintele PSD Vâlcea, Ion Cîlea, a făcut uz de funcția sa publică pentru a-i intimida pe cei însă rcinați cu punerea în aplicare a dispoziției președintelui secției de votare.Refuzul de a se conforma al președintelui Consiliului Județean Vâlcea constituie contravenție, potrivit art.104 al legii amintite, iar confom art.105 se sancționeazăcu amendăde la 2200 la 3000 lei. Contravenția se constatăși se sancționeazăde că tre polițiști” – se aratăîn comunicatul prefectului (a)politic.

Șeful de post dezminte

Povestea inventatăde Petre Ungureanu în sesizarea trimisă că tre ministrul Vasile Blaga a fost dezmințităatât de președintele PSD Vâlcea, Ion Cîlea, cât și de șeful de post, Gheorghe Iordache. În conferința de presă organizatăla sediul PSD Vâlcea, liderii social-democrați au prezentat o înregistrare cu polițistul care a mărturisit că s-a internat în spital datorităunei crize de rinichi și nicidecum din alte motive. Mai mult decât atât, agentul Gheorghe Iordache a spus că nu a avut decât o simplădiscuție cu liderul PSD, Ion Cîlea nefăcând presiuni asupra sa în niciun fel. ,,Domnul prefect Ungureanu, apolitic doar pe hârtie, îmi aduce multe acuzații într-o adresătrimisă Ministerului de Interne, șefului său de partid Vasile Blaga, în care spune că aș fi exercitat presiuni asupra șefului de post, de fapt spune că l-am băgat în spital. Eu am înțeles că domnul prefect a încercat săse justifice Față de conducerea partidului pentru că a pierdut alegerile la Gușoieni, dar nici sămintăîn asemenea hal nu se poate. Dacă era un prefect apolitic așa cum pretinde, ar fi trebuit să-i vadăși pe liderii PD-L care făceau campanie chiar în fața secției de votare. Ne acuzăcă am stat în fața secțiilor de votare. Am stat acolo ca sănu se fraudeze alegerile, nu am stat de plăcere. Dacă nu eram noi și echipele de poliție și de jandarmi, pedeliștii ar fi mituit toți alegătorii. Când am ajuns acolo, poliția plecase, nu mai era nimeni, decât un polițist care îi învăța pe oameni săvoteze cu candidatul PD-L și membrii PD-L care împărțeau banii pentru voturi. Am stat acolo să-i împiedic pe polițiștii de acolo săinfluențeze votul și am reușit. Bebe Ungureanu a încă lcat reglementările legii. Pentru ei nu existălege, ei nu trebuie s-o respecte. Prefectul a intrat de două ori în secțiile de votare împreunăcu candidatul PD-L, iar eu nu am voie săstau în fața secțiilor” – a declarat președintele PSD Vâlcea.

Liderul PSD decis să-i facă plângere penalăprefectului

Ion Cîlea susține că va face plângere penalăîmpotriva prefectului, dar și a patronului unei publicații vâlcene care a lansat aceleași informații mincinoase la adresa sa. El este decis sănu cedeze și spune că va merge până -n pânzele albe pentru a i se face dreptate. ,,O săfac sesizare la Biroul Electoral Central și am săfac și plângere penalăatât împotriva prefectului cât și a patronului Ziarului de Vâlcea, care a inventat o poveste halucinantăîn care-l strângeam de gât pe șeful de post din Gușoieni, de parcă -mi pierdusem mințile săstrâng oamenii de gât acolo. Am îndurat foarte multe de la patronul acestei publicații și de la cei de la VTV care sunt plătiți de patronii postului să mădiscrediteze. Dar, ieri au depășit măsura! O sădepun plângeri penale și o sămerg până la capăt. Renunț doar dacă dăcineva cu mașina peste mine. Împotriva domnului Pârnău am depus deja plângerea penală, iar acum am aflat că , După ce mi-a făcut foarte mult rău, face și el plângeri penale împotriva mea. Bebe Ungureanu e pe mânăcu Pârnău și cu echipa de la VTV care vor să mădistrugă, dar nu vor reuși. Eu mi-am luat voturile la Gușoieni cinstit și corect. Eu nu fac ca cei de la PD-L, care-i amenințăpe primarii PSD și PNL că nu vor mai primi fonduri dacă nu voteazăcu Băsescu” – a mai spus Ion Cîlea.

Dumitru Persu atacă dur

Cel mai vehement critic al lui Petre Ungureanu a fost însă secretarul executiv al PSD Vâlcea, Dumitru Persu. Acesta nu s-a putut abține sănu-i dea o replică durăprefectului de Vâlcea, comparându-l cu un „cameleon politic dezagreabil”. ,,Faptul că un prefect „apolitic” își permite săspunăminciuni grosolane m-am gândit că ar fi bine săaducem apele și săle punem în matca lor. Îmi era mie rușine de afirmațiile făcute de acest prefect care va sta prefect de la tăiatul cocenilor și până la strânsul lor. Ungureanu habar nu are de administrația de stat, se amestecă doar în probleme în care nu ar trebui. El nu are dreptul săintre în secțiile de votare și a intrat împreunăcu candidatul PD-L, iar noi nu avem voie săstăm nici în fața secțiilor. Chiar mie interzicea săstau acolo. Eu aveam tot dreptul săstau acolo în calitatea de președinte al ATOP, el nu avea voie! Nu puteam sălăsăm gașca pedelistăsă-și facă de cap. Ne-a văzut pe noi în fața secțiilor de votare, dar pe liderii PD-L care mituiau alegătorii nu i-a văzut. E adevărat că cei doi viceprimari de la municipiu au spart gașca când am apărut eu, pentru că se tem de mine ca de dracu, dar erau acolo și discutau cu cetățenii. Asta nu a văzut. Pe el îl intereseazădoar can-can-ul, zvonurile și minciuna. Petre Ungureanu a ținut cu dinții săajungăprefect al județului. S-a perindat pe la cinci partide și și-a trădat toți șefii. Acesta e omul politic Bebe Ungureanu. De fapt este un cameleon politic! E adevărat ce se spune că doar boul e consecvent, dar nici cameleonul nu e o târâtoare prea agreabilă. În orice caz, mai bine săfii bou decât cameleon!” – a spus Dumitru Persu.

Pedeliștii acuzați de mituire electoralăși de vandalizarea mașinilor pesediste

În aceeași conferințăde presă , liderii PSD Vâlcea i-au acuzat pe pedeliști de faptul că au încercat sămituiască cetățenii din Gușoieni, oferindu-le sume de bani pentru a vota candidatul lor. Pentru a-și susține afirmațiile au dat exemplu a doi susținători ai PD-L din comuna Gușoieni, respectiv Ion Chița (68 de ani) și Adrian Badea (45 de ani) care sunt cercetați penal pentru că au oferit „mităelectorală” unei bătrâne din localitate, pentru a vota în favoarea candidatului PD-L, Remus Ioana. Mai mult decât atât, pesediștii susțin că deputatul PD-L, Samoil Vîlcu, ar fi smuls difuzoarele unei caravane a PSD și a dat cu picioarele în mașina unui membru social-democrat până i-a dat jos bara cu numărul de înmatriculare.

Democrat – liberalii neagăacuzațiile

Acuzați din toate părțile, pedeliștii s-au simțit nevoiți săle răspundăadversarilor lor politici, transmițând un comunicat de presă . Ei le-au cerut pesediștilor săaducă probe concrete și săle prezinte organelor abilitate. „Este greu de crezut că un președinte de Consiliu Județean și totodatăpreședinte al unei filiale de partid, care emite aberații După aberații pe care le și semnează, poate acuza PD-L Vâlcea că a creat «stocuri importante de îmbrăcă minte și încă lțăminte pe care le-a depozitat în casele unor oameni și în magazinele unor firme». Mai mult, șeful pesediștilor vâlceni face pe justițiarul și atenționeazăelectoratul de rigorile legii. Probabil mai marele pesediștilor vâlceni nu doarme noaptea, are halucinații și când se trezește împroșcă cu noroi în stânga și în dreapta. Dacă staff-ul PSD ar avea informații corecte, acestea ar trebui aduse la cunoștința organelor abilitate pentru a se lua măsuri legale și nu săimprovizeze pentru a deruta cetățenii de bună-credință. Disputa electoralăcare a devenit extrem de virulentăîi scoate pe unii pesediști din minți, care fac afirmații cu totul și cu totul iresponsabile, doar sămai câștige câteva voturi. Pesediștii fac prea mult caz de alegerile desfășurate la Gușoieni pe 1 noiembrie, dar ei sunt cei care au provocat acolo tensiuni și au intimidat alegătorii, forțând practic mâna acestora. Îi felicităm că au câștigat alegerile, dar sănu uităm ca PD-L a crescut la Gușoieni de la 7% la 38% , iar PSD de la 95% a scă zut aproape la jumătate. În bătălia pentru prezidențiale, folosiți dragi adversari politici de la PSD și de la celelalte formațiuni politice, mijloace democratice și nu doar minciuni și injurii” – se aratăîn comunicatul PD-L Vâlcea.

Claudia Stanciu