Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Discursul președintelui Traian Băsescu la Bacău

Dragilor, sunt în fața dumneavoastră după un mandat de cinci ani. Vreau săîncep prin a vămulțumi, prin a vămulțumi pentru sprijinul pe care mi l-ați dat în toți acești cinci ani. Au fost cinci ani de mandat greu, dificil, de aceea vămulțumesc pentru sprijinul pe care mi l-ați dat sădevin Președintele României în 2004, pentru sprijinul pe care mi l-ați dat în 2007, la referendumul pentru suspendarea Președintelui, pentru sprijinul pe care mi l-ați dat zi de zi, vămulțumesc!
Pe 22 sunt două evenimente: un eveniment este legat de alegerile prezidențiale, acolo românii vor decide cine vor săle fie Președinte, dar pe 22 noiembrie mai este un eveniment politic extrem de important: referendumul organizat prin decret emis de Președintele României pentru două lucruri. Și eu văîntreb: „Vreți ca Parlamentul României săfie unicameral ?”, al doilea lucru: „Vreți săfie redus numărul de parlamentari de la 471 la maximum 300?”
Atunci, sămergem toți la referendum și săspunem „DA” reformei clasei politice, reformei Parlamentului României. Vămulțumesc!
Dragii mei, unii încearcă săspunăcă de cinci ani nu s-a întâmplat nimic.
Este o minciună!
În 2007, la 1 ianuarie, România a intrat în Uniunea Europeană . La 1 ianuarie 2005, pentru că așa am vrut eu și PD-L-ul, s-a introdus cota unică . În mandatul meu s-a făcut Raportul cu privire la cei 45 de ani de comunism și au fost condamnate crimele unui regim care s-a instalat în România cu tancurile și a plecat cu tancurile. În mandatul meu au fost predate 2 milioane de dosare ale fostei Securități în așa fel încât românii sănu mai fie șantajați cu privire la ce au făcut și ce au gândit în cei 45 de ani de comunism. În cei cinci ani de mandat s-a trecut de la o susținere a sistemului de Educație de numai 3 la sutădin PIB la alocarea a 6 procente din PIB. Tot în cei cinci ani de mandat, Marea Neagră, care era pentru foarte mulți un lac, a devenit o forțăde securitate pentru România și pentru toate țările din regiune. Tot în mandatul meu, noi toți am făcut pașii în interiorul Uniunii Europene, ca de la 1 ianuarie am intrat în interiorul Uniunii Europene, în 2007, în 2008 și în 2009 am făcut pașii în a deveni parteneri ai celorlalte 26 de țări.
Dar sunt lucruri pe care trebuie săle facem în continuare și aceste lucruri sunt legate de evoluția pozitivăa statului român. Am avut două mari obiective: unul de a intra în NATO și cel de-al doilea, acela de a intra în Uniunea Europeană , însă acum trebuie săacceptăm toți și săne batem pentru ca al treilea obiectiv, care înseamnă modernizarea statului român, săse îndeplinească . Este multăopoziție la modernizarea statului, dar statul a ajuns atât de costisitor încât a devenit o povarăpe umerii tuturor românilor. Ne trebuie un stat cu mai puținăbirocrație, un stat cu mai puțini funcționari, un stat cu legi mai simple, un stat cu un parlament cu o singurăCameră, un stat în care aparatul de stat sărespecte populația, un stat în care sănătatea și educația sădevinăpriorități. Acesta este tipul de stat pe care trebuie săContinuă m săîl construim. La începutul mandatului meu, am crezut că este mai ușor săo faci. M-am convins în timpul mandatului că avem nevoie de un efort colectiv uriaș. Acesta a fost motivul pentru care niciodată, dar niciodată, nu mi-am pus problema că aș putea avea un mandat liniștit înțelegându-măcu oligarhii. Din acest motiv am curaj săvin în preajma dumneavoastrăși săvăcer încă un mandat, un mandat pe care săîl ducem împreună.
Dincolo de a moderniza instituțiile, avem nevoie săconstruim un stat al valorilor și prima valoare pe care trebuie săo reinstaurăm în rândul tuturor românilor este patriotismul și dragostea de țară . Vedem prea des la televizor oameni care sunt scârbiți de țara lor, oameni care spun „nu-mi mai trebuie România” și sunt ziariști, politicieni care nu știu ce înseamnă România. Avem obligația să-i facem pe cei care cred că această țară poate fi disprețuităsăo respecte. Ei trebuie săștie istoria acestei țări, trebuie săștie cultura acestei țări și, mai ales, trebuie săaibăcapacitatea săvadăviitorul acestei țări, o țară care, cu cei 22 de milioane de locuitori ai săi, are toate șansele sădevinăo țară în care oamenii sătrăiască bine. Știu că încă nu trăiți bine, știu că toți avem această dorință, această aspirație, dar văasigur că împreunăvom ajunge și acolo. Împreunăvom face sătrăim mai bine
N-aș vrea săvorbesc despre foarte multe lucruri și totuși vreau săștiți că , în momentul de Față , avem o nevoie acutăde reformă în sistemul educației naționale. Trebuie sătrecem de la un sistem bazat pe memorarea informațiilor primite de la dască l la un sistem de învățământ care săgenereze competențe pentru tineri. Tinerii trebuie săfie competenți pentru a avea șanse pe piața forței de muncă . Din acest motiv, Legea Educației Naționale va fi promulgatăîn această lunăși am convingerea că , odatăpromulgată, Legea va produce un sistem de educație care sădea șanse generației tinere.
Un alt lucru foarte important este săvalorifică m potențialul agricol pe care România îl are. Agricultura este una din marile resurse ale României. Avem nevoie de fermieri care să-și poatăsăîși valorifice producția, avem nevoie de întreprinderi mici și mijlocii în mediul rural, întreprinderi care săcreeze locuri de muncă pentru tinerii din mediul rural și, în același timp, sădea o șansăfemeilor din mediul rural. Trebuie săștiți că oamenii cu cea mai mică șansăîn România sunt femeile din mediul rural. Din acest motiv, amplasarea de IMM-uri în mediul rural este esențială.
Și aș merge puțin mai departe spunându-văcă avem obligația săvalorifică m o altăresursănaturală, și această resursănaturalăse numește turism. Avem o țară frumoasă, o țară care poate fi vizitată, o țară care, dacă își organizeazăfoarte bine turismul, va crea multe locuri de muncă .
Acestea sunt câteva gânduri cu care sunt gata săpornesc într-un nou mandat, alături de cel mai mare partid din România, Partidul Democrat-Liberal.
Vămulțumesc mult pentru sprijinul pe care mi l-ați dat voi, cei de la Partidul Democrat, în tot mandatul meu. Nu ați fost singurii, au fost mulți alți români, dar Partidul Democrat Liberal a fost acela care m-a sprijinit fără rezerve, acela că ruia eu îi datorez și evoluția mea politică și credința pe care o am, că în România sunt și forțe politice sănătoase, dedicate evoluției pozitive a României. Și vreau săvămai spun un lucru pe care vi-l datorez. Știindu-vătot timpul alături de mine, am avut tăria sărezist tuturor presiunilor. fără voi, probabil că ar fi trebuit săcaut alte soluții, dar prezența voastrăContinuă alături de mine a fost cea care m-a făcut sărefuz orice compromis cu cei care și l-ar fi dorit. Și am convingerea că și românii, dar și voi, Partidul Democrat, n-ați fi vrut săfac o înțelegere ca domnului Patriciu săi se închidădosarul. Ați fi vrut săfac o astfel de înțelegere?! Vămulțumesc! Sunt convins că nu ați fi vrut săfac o înțelegere prin care domnul Vântu săia Poșta Română. Ați fi vrut săfac o asemenea înțelegere?! Sunt convins că nu ați fi vrut săfac înțelegeri cu oamenii din energie pentru ca Transgaz-ul, Romgaz-ul, Oil Terminal-ul săse privatizeze peste noapte și fără ca săvalorificați nimic din aceste privatizări. Ați fi vrut săfac aceste compromisuri?! Vămulțumesc! Dar sunt convins că vreți o Românie modernă. Vreți o Românie modernă?! Este momentul în care noi, românii, putem deveni puternici și respectați.
Văjur și văasigur, în același timp, că tot mandatul meu ați fost singurul meu stăpân, voința voastrăa fost pentru mine ghidul care m-a împins că tre decizii și că tre atitudini care săschimbe România. Văasigur că aceeași voințăva fi și în al doilea mandat. Niciodatănu am sătrădez aspirațiile și voința poporului român. Muncă , dragoste, iubire, respect pentru oricare din cei 22 milioane de români din țară și pentru cei 10 milioane din afara frontierelor României.
Nu pot săînchei înainte de a văspune un lucru și despre unul dintre contracandidații mei. Sigur, nu o spun cu răutate, ci o spun cu condescendența pe care trebuie săo am Față de un candidat. Și totuși, domnul Mircea Geoanăare o problemăcu mine și cu dumneavoastră. L-am urmărit la momentul depunerii candidaturii pentru funcția de Președinte al României. La ieșire, După ce a făcut formalitățile, l-am văzut împreunăcu domnul Ion Iliescu care-i spunea: Mircea, ia ștafeta de la mine și du-o mai departe. Pentru acest lucru, ca simplu cetățean am să-i spun lui Mircea Geoanăcă nu am să-l votez. Nu-l votez pentru că ar putea fi o marionetă, o marionetăîn spatele că reia se va ascunde când Hrebenciuc, când Vanghelie, când Ion Iliescu. România are nevoie de un Președinte care săasculte doar de poporul român.