Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

21 de primari din sudul judeţului au trecut în barca UNPR

SCHIMBĂRI. Majoritatea edililor ce au decis ca la alegerile locale din anul 2012 să-şi schimbe orientarea politică sunt de la PSD, ei fiind nemulţumiţi că actuala conducere a social-democraţilor vâlceni nu le-a acordat suficientă „atenţie” financiară. Din câte se pare, 1 septembrie 2011 este data oficială când va avea loc prezentarea în Organizaţia Judeţeană a UNPR Vâlcea a primarilor traseişti.

Scenariu şocant pentru suflarea social-democrată vâlceană, care este pe punctul de a se dezintegra.  Dacă până acum sudul judeţului Vâlcea era considerat fieful PSD-ului, la alegerile din vara anului 2012 lucrurile pot lua întorsături dintre cele mai ciudate. Nemulţumiţi că nu li s-a acordat atenţia pe care o meritau şi că nu au fost răsplătiţi pentru eforturile din campaniile electorale, mai mulţi primari pesedişti şi-au pregătit deja plecarea din formaţiunea politică. Surse credibile ne-au mărturisit că nu mai puţin de 21 de primari, majoritatea ce provin din rândurile PSD, dar şi câţiva de la PNL, au semnat deja adeziunile pentru trecerea lor la UNPR-ul deputatului Constantin Mazilu. Din câte am aflat până la ora actuală, printre aceştia se numără primarul localităţii Bălceşti, Ion Curelaru, primarul localităţii Valea Mare, Constantin Briceag, dar şi primarul localităţii Diculeşti, Sabin Cumpăreanu. Ei nu vor demisiona din PSD însă până la alegerile locale din vara anului 2012, nefiind dispuşi să-şi rişte posturile. „Primarii nu mai suportă indiferenţa cu care sunt trataţi de conducerea judeţeană. Mai mult, formarea Uniunii Social – Liberale a fost şi este în continuare o idee neagreată de majoritatea primarilor, dar nimeni nu-i bagă în seamă. Pe lângă asta domne’, Cîlea şi Buican nu se vor înţelege niciodată şi nu cred că vor merge vreodată împreună, de mână, în campanie electorală. Liberalii au pretenţii peste pretenţii, iar noi nu putem să le facem jocurile. Primarii PSD au fost pur şi simplu ignoraţi în toţi aceşti ani de la campania electorală din 2008 şi sunt foarte nemulţumiţi. Au muncit oamenii atunci şi aşteptau mai mult de la conducătorii lor de partid, cum este şi normal” – ne-a declarat sursa noastră.

Din câte se pare, 1 septembrie 2011 este data oficială când va avea loc prezentarea în Organizaţia Judeţeană a UNPR Vâlcea a primarilor nou veniţi. Deputatul Constantin Mazilu, preşedintele UNPR Vâlcea, a refuzat însă să confirme trecerea celor 21 de primari la formaţiunea politică pe care o conduce. „Nu ştiu nimic. Eu am fost plecat în concediu. Poate că au semnat adeziuni peste capul meu, când eram eu plecat. Sunt zvonuri însă pe care nu vreau să le confirm” – ne-a declarat deputatul UNPR, Constantin Mazilu. CLAUDIA STANCIU