Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

PSD şi PNL şi-au împărţit ciolanul puterii

POFTA DE PUTERE. De curând, PSD şi PNL şi-au împărţit judeţele ţării pentru alegerile locale din 2012. Prin urmare, pesediştii se vor duela cu adversarii politici pentru Oltenia şi Muntenia, dar şi pentru o parte semnificativă din Moldova, în timp ce liberalii vor să cucerească politic Ardealul, Banatul şi  Crişana. Astfel, PSD va merge în 15 dintre fiefurile sale cu candidaţii proprii, printre care şi Vâlcea unde pentru funcţia de preşedinte al CJ a fost desemnat Ion Cîlea, urmând ca între alte cinci sau şase judeţe să facă nominalizări. În ceea ce-i priveşte pe partenerii lor de alianţă, liberalii, aceştia vor avansa propuneri pentru alte 15 judeţe (în afară de cele pe care le-au câştigat deja în anul 2008).

După cum bine ştiţi, în luna februarie a anului în curs, PSD şi PNL au parafat o alianţă politică, intitulată Uniunea Social-Liberală (USL), care are o conducere bicefală formată din social-democratul Victor Ponta şi liberalul Crin Antonescu. USL va avea un termen de valabilitate până în 2020, iar prin această alianţă PSD şi PNL îşi propun să susţină candidaţi comuni la viitoarele alegeri locale, parlamentare şi prezidenţiale fie că vor fi organizate la termen, fie că vor fi anticipate. Aşa cum vă informam şi în numerele trecute ale publicaţiei noastre, această uniune politică a condus la neţărmurite certuri între liderii acesteia, iar, în plan local, aritmetica politică stabilită la centru a dat mari dureri de cap celor care se visează în funcţii importante. Aşa cum vă informam şi cu alte ocazii, lupta cea importantă se va duce pentru Primăria Râmnicului, care se dorea revendicată, deopotrivă, de liberali şi pesedişti. După îndelungi negocieri, certuri care păreau de-a dreptul interminabile, lovituri sub centură şi disensiuni care au degenerat în agresiuni fizice, iată că, în cele din urmă, liberalii şi pesediştii s-au înţeles, chiar dacă peneliştilor le-ar fi convenit de minune să fie ei cei care propun candidatul pentru şefia Consiliului Judeţean.  Având în vedere faptul că instituţia amintită a fost plasată în „ograda” PSD, este, aşadar, foarte clar că PNL va avea un candidat la Primăria Râmnicului, probail în persoana senatorului Emilian Frâncu. În acest moment, PNL, în afară de parlamentarul Emilian Frâncu, nu are variantă pentru Primăria Râmnicului, fiind cunoscut ca un partid care, din nefericire, duce o lipsă acută de personalităţi marcante, puternice. Poate că nu am fi asistat la acest lucru, dacă Frâncu, care se crede regele liberalilor de pretutindeni şi împăratul judeţului, ar fi permis tinerilor să performeze politic. Astfel, liberalii se văd nevoiţi să iasă la Primăria Râmnicului cu un personaj expirat, care va avea surpriza să nu se bucure nici măcar de sprijinul colegilor de partid, care îl doresc, mare parte dintre ei, definitiv în afara jocului politic. Revenind la împărţirea funcţiilor, mai trebuie spus că cele două formaţiuni politice şi-au împărţit judeţele pe principiul parităţii PSD, urmând să propună  21 de candidaţi pentru preşedinţia Consiliilor Judeţene,  în timp ce PNL în 20. Menţionăm că social-democraţii intenţionează să mai facă nominalizări în alte şase judeţe: Mehedinţi, Suceava, Bistriţa-Năsaud, Neamţ şi Dâmboviţa. Din păcate însă, există şi judeţe în care liderii celor două partide mai sus amintite nu se înţeleg deloc în ceea ce priveşte împărţirea ciolanului, existând, deci, o dispută aprinsă asupra candidaţilor, pesediştii şi liberalii începând o luptă aprigă pentru desemnarea personajelor care vor fi aruncate în lupta pentru fotoliile de preşedinţi ai CJ, şefii PSD şi PNL promiţând că vor rezolva conflictele în viitorul apropiat. Mai trebuie spus că cele mai sângeroase războaie politice se duc în Iaşi, Buzău şi Ilfov. La alegerile locale trecute, PSD a câştigat şefia a 17 consilii judeţene, PDL a 14, PNL a obţinut 5, UDMR 4, iar FDGR (Forumul Democratic al Germanilor) doar unu.  Amintim că pesediştii şi peneliştii au încheiat deja sondajele de opinie, urmând ca anunţarea oficială a candidaţilor să se facă în luna septembrie a anului în curs, potrivit acordului de constituire al USL. Surse din USL susţin  că cele mai mari scandaluri sunt în Ilfov unde Marian Petrache, şeful PNL Ilfov şi Robert Negoiţă, şeful PSD Ilfov, nu cad la înţelegere pe cine să pună candidat la CJ Ilfov, dar şi la Bacău, unde şeful PNL Bacău, Romeo Stavarache, nu vrea să îi lase pesdistului Dragoş Benea preşedinţia CJ Bacău. Nici Vâlcea nu a scăpat de scandal pentru că, după cum se aude, liberalii ţin cu dinţii să aibă propriul candidat la şefia CJ, deşi, se vede, cărţile au fost deja făcute. Sunt voci, tot din interiorul Alianţei, care spun că la alegerile viitoare vom întâmpina „o problemă de natură tehnică”, şi anume aceea că în localităţile în care PSD şi ACD nu vor avea candidat comun la locale, alegătorii vor fi puşi în faţa situaţiei de a vota denumiri şi sigle diferite, alegătorii vor trebui să voteze la preşedinţia CJ şi pentru consilierii judeţeni prin ştampilarea siglei USD, în timp ce la primăria localităţii şi la consiliul local ar trebuie să ştampileze sigla PSD (sau PNL, după caz), ceea ce ar putea crea o situaţie destul de confuză. OLIVIA PÎRVU-CÎRCIU