Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Școala „Nicolae Bălcescu” din Râmnicu Vâlcea, complet modernizată prin PNRR. Investiție de peste 9 milioane de lei

Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Râmnicu Vâlcea a devenit cea de-a cincea unitate de învățământ din municipiu care finalizează lucrările de eficientizare energetică realizate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 5 – „Valul Renovării”.

Proiectul a vizat atât clădirea școlii, cât și sala de sport, fiind realizate lucrări complexe de modernizare menite să reducă consumul de energie și să îmbunătățească condițiile oferite elevilor și cadrelor didactice. Intervențiile au inclus izolarea termică a fațadelor vitrate și nevitrate, a soclului și a planșeului de peste ultimul nivel, montarea unor sisteme alternative de producere a energiei, înlocuirea sistemului de iluminat, precum și reabilitarea instalațiilor de încălzire și furnizare a apei calde.

Valoarea totală a investiției depășește 9 milioane de lei, fondurile fiind obținute prin finanțare nerambursabilă din PNRR.

Unitatea de învățământ, care găzduiește aproximativ 650 de elevi, se alătură altor patru instituții școlare din municipiu unde lucrările au fost deja finalizate: Liceul Sanitar „Antim Ivireanul”, Grădinița Traian, Școala Gimnazială nr. 14 Ostroveni și Școala Colonie.

Totodată, administrația locală anunță că lucrările de eficientizare energetică aflate în desfășurare la alte cinci unități de învățământ – Colegiul Energetic, Liceul Tehnologic „Ferdinand I”, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Grădinița Cozia și Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” – urmează să fie finalizate până la 31 iulie 2026.

Prin PNRR, Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea a obținut finanțări pentru modernizarea energetică a 10 unități școlare, 11 blocuri de locuințe și trei clădiri publice, într-un amplu program destinat reducerii consumului de energie și creșterii confortului pentru cetățeni.