Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Constantin Neagoie, un primar abuziv

 Edilul din Ionești se folosește de poliția din localitate pentru se răzbuna

ILEGALITATE. VOCEA VÂLCII i-a cerut în repetate rânduri prefectului județului, Radu Renga sămeargăla Ionești pentru a rezolva scandalul public generat de primarul Constantin Neagoie, vizavi de desființarea postului de bibliotecarăși pentru a analiza situația la fața locului. Numai că , de fiecare dată, prefectul a părut prins cu altfel de treburi, care vizau, mai mult, rezolvarea unor probleme de grup decât a celor colective. Contactat telefonic de redactorii publicației noastre, prefectul a spus: „Vineri, 15 august a.c., am fost anunțat că s-a luat hotărârea, în Consiliul Local Ionești, ca postul de bibliotecar săfie desființat. Lucru absolut ilegal. Am cerut redactarea hotărârii, iar, mai apoi, am atacat-o în contencios. Astfel hotărârea Consiliului Local este suspendatăpână la soluționarea în instanță. Așadar, până atunci, Cecilia că tănoiu rămâne în funcție”.

 

Primarul localității Ionești, Constantin Neagoie, a intrat în vizorul opiniei publice datorităscandalurilor pe care le-a provocat în puținul timp de când se aflăla conducerea primăriei. Personajul la care facem referire, a început o adevăratăvendetăîmpotriva soției fostului edil, Cecila că tănoiu, pe care, cu ajutorul consilierilor locali, a reușit săo schimbe din funcția de bibliotecară. Femeia a fost datăafarădin serviciu nu pentru că ar fi comis fapte ce contravin statutului pe care îl deținea, ci din purărăzbunare. VOCEA VÂLCII a atras de mai multe ori atenția, prin articolele sale, că Neagoie, este un primar care recurge la acțiuni abuzive pentru a-și atinge scopul propus. fără să-i pese de ce spune legea, edilul se consideră”stat în stat” și crede că are drept de viațăși de moarte asupra locuitorilor din comună. Și mai grav, însă , este că Neagoie, primarul ales de cetățeni în fruntea comunității pentru a veghea la binele colectiv, are un trecut dubios, care ridică mari semne de întrebare în privința moralității sale. În rândurile de mai jos, vom exemplifica acest aspect, tocmai pentru a da cititorilor dimensiunea realăa personalității acestui individ.

 

Abuzuri peste abuzuri

 

Hăituităși gonitădin postul pe care îl ocupa, Cecilia că tănoiu a că zut din nou, de curând, victimăa furiei fără margini a primarului Neagoie. După cum v-am informat, soția fostului primar, Ion că tănoiu, s-a văzut obligatăsă-și părăsească postul de bibliotecarăDupă ce edilul, împreunăcu șleahta sa obedientăde aleși locali au hotărât schimbarea sa din funcție. Motivul invocat de aceștia a fost unul mincinos și stupid: existența a câteva fișe de împrumut, ce conțin nume fictive. Nimic mai neadevărat! Pentru a zdrobi muntele de minciuni la adresa sa, creat cu intenție de primarul Ioneștiului, Cecilia că tănoiu a dorit săexplice redactorilor publicației VOCEA VÂLCII, cum s-au petrecut, în realitate, lucrurile.

Femeia povestește că în data de 19.08.2008, primarul Constantin Neagoie, a iscat un scandal monstru în primăria Ionești, acuzând-o pe soția fostului primar că a săvârșit, din poziția de bibliotecar, grave ilegalități. „Deși intrasem în concediu, cu o zi în urmă, am decis să măduc și pe 19 (august, a.c. – n.r.), pentru a pune în ordine toate treburile la bibliotecă . Pe drum, m-am întâlnit cu o angajată a primăriei care mi-a spus că , în instituție, Neagoie a iscat un scandal monstru din cauza mea. M-am grăbit săajung la bibliotecă , neștiind care a fost obiectul supărării primarului. La câteva minute După ce am ajuns, m-am trezit cu primarul și nepoata sa, care este consilierul personal al primarului, Adelina Neagoie, care mi-au cerut săle arăt toate actele din bibliotecă „, a spus Cecilia că tănoiu.

Pe biroul femeii, se aflau o serie de fișe de împrumut incomplete, pe care angajata bibliotecii urma săle înregistreze După ce acestea erau complete. Conform declarațiilor sale, este vorba de 38 de fișe de împrumut, aparținând unor elevi din clasele primare, care nu aveau completate, deocamdată, datele de identificare ale părinților. „Fișele acestea au fost făcute de curând și urma săle finalizez în cel mai scurt timp. Cu ceva timp în urmă, câteva învățătoare din comunăau venit cu elevii la bibliotecă pentru a împrumuta că rți. La acel moment, nu am putut sătrec decât numele copiilor, convenind cu învățătoarele să-mi furnizeze, pentru a completa fișele, și datele părinților. Pot săfac proba verității celor spuse de mine, în orice moment”, a mai spus femeia.

această situație a picat ca o mănușăpentru răzbunătorul primar, care a început săo acuze pe Cecilia că tănoiu de ilegalități peste ilegalități. Mai grav decât atât, roșu de furie primarul i-a spus femeii că îi va face viața un calvar pentru că a povestit presei disputele existente între ei.

 

Polițist de bibliotecă

 

Imediat După ce a văzut fișele „false”, primarul localității a cerut intervenția (?!!?!) poliției din localitate, chemându-l în „ajutor” pe șeful postului, un anume Ion Badea, prieten cu primarul Neagoie. Cecilia că tănoiu povestește că i s-a părut bizar că polițistul a venit la bibliotecă la nici două minute După ce a primit telefonul primarului. „Mi s-a părut că erau vorbiți, deja. A venit prea repede”, mărturisește femeia.

Nu înțelegem ce că uta polițistul la bibliotecă , în condițiile în care aceasta aparține Primăriei Ionești, iar rezolvarea situației apărute, aici, nu intră, sub nicio formă , în competența poliției din localitate. Ce infracțiune a săvârșit angajata bibliotecii pentru a fi nevoie de intervenția șefului de post? Gurile rele povestesc că Ion Badea este omul de curte al primarului în exercițiu, pe care, din câte se vede, îl folosește pentru a-și rezolva treburi ce țin, în fond, de administrație. Privind în esențăsituația, este foarte clar că primarul face abuz de putere, lucru care ar trebui sănu fie trecut cu vederea de organele abilitate, ce vegheazăla ordine și legalitate. Mai mult decât atât, realitățile prezentate ne îndreptățesc săpunem la îndoialăprofesionalismul și moralitatea polițistului Badea și nutrim convingerea că inspector-șef al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Florian Marin, va analiza și sancționa activitatea neconformă a șefului de post din Ionești. De fapt, nu este pentru prima datăcând Constantin Neagoie se folosește de anumiți angajați ai Poliției, pentru a-și rezolva problemele personale. În urmăcu mai mult timp, VOCEA VÂLCII scria că același Neagoie, pe atunci doar patronul grupului de firme COMCHIM, însoțit de colonelul (r), Mihai Gheorghiasa au forțat, recurgând la fel de fel de amenințări, un tânăr sădea o declarație ca având o datorie privatăla Neagoie și nu pe societatea condusăde acesta. Menționăm că tânărul avea de returnat COMCHIM o sumăde bani, ca urmare a unor raporturi contractuale cu această societate. Speriat de prezența lui Gheorghiasa, tânărul s-a văzut nevoit săaccepte săscrie declarația, care, ulterior, a fost legalizatăla notarul Vasile Pop, comițându-se, astfel, o gravăilegalitate.

 

Imoralitatea polițistului

 

Mai trebuie menționat că în data de 19 august 2008, Constantin Neagoie, împreunăcu șeful postului de poliție, Ion Badea (!!!??!!) și consilierul personal al edilului, Adelina Neagoie, au întocmit un proces verbal, ce conținea constatările acestora cu privire la multitudinea de „ilegalități”, comise de Cecilia că tănoiu. Femeia a refuzat săsemneze procesul verbal, susținând că este plin de neadevăruri. În rândurile care urmează, vom publica, integral, procesul verbal.

 

„PROCES VERBAL

Încheiat astăzi data de 19.08.08

 

Subsemnații Constantin Neagoie, în calitate de primar al comunei Ionești și Adelina Neagoie, în calitate de consilier personal, însoțiți de dl Ion Badea, în calitate de șef de Post Poliție Ionești, azi data de mai sus având în vedere sesizările cetățenilor, din care rezultăcă Cecilia că tănoiu, în calitate de bibliotecar în cadrul Bibliotecii Comunale Ionești, în data de 18.08.2008 s-a deplasat în raza comunei și a întocmit, în mod fictiv, fișe contract de împrumut că rți, ne-am deplasat la Biblioteca Comunală, ocazie cu care am constatat că un număr de 38 ( treizeci și opt) fișe nu erau completate și semnate de cititori. Cele 38 de fișe au fost ridicate și fotocopiate, apoi au fost predate dnei Cecilia Catanoiu.

Menționăm că pe fișele mai sus numite sunt înscrise următoarele nume:

Daniel N. Alexandru, Manea Alexandru, Linte Valentin, Bălan Paula, Cimpoeru Laura, Florescu Larisa, Caliu Andreea, Bleau , Miu , Lungan Ionuț, Bălășoiu Adița, Bobleaqga Ionuț, Bleau Laurențiu, Drugan Cosmin, Dicu Ionuț, Drugan Alexandru, Jidovoiu Ion, Spătaru Lucian, Lupu Florinela, Prundurel Mirabela, Stănișor Narcis, Ivănescu V., Bălășoiu Ștefania, Blase Ana, Bleau St., Cherascu Roxana, Pârvulescu Ionela, Spătaru Iuliana, Pârvulescu C., Pârvulescu Gabriela, Prundurel Bianca, Scundeanu , Slătineanu M., Patru Elena, Trască Raluca, Eădulescu Diana.

Am încheiat prezentul proces verbal în 3 (trei) exemplare :

Constantin Neagoie, primar .

Adelina Neagoe, consilier personal .

Ion Badea, șef de Post Poliție

Cecilia că tănoiu, bibliotecar .

 

Nu sunt de acord cu ceea ce s-a scris în procesul verbal. În data de 18.08.2008 nu am părăsit bioblioteca, începând cu ora 8:00 dimineața până la 16:00.

Pot dovedi acest lucru pentru că în bibliotecă am avut toatăziua câte o persoană, chiar și copii care pot dovedi acest lucru.

În data de 19.08.08 mi-au fost luate fișele în mod abuziv, de că tre d-nul primar, fișe care nu sunt în evidența bibliotecii, acestea fiind folosite ca mijloc de a-mi recupera că rțile care se aflăîn incinta școlii.

Fișele adevărate care sunt în evidența bibliotecii au fost semnate și numărate de d-nul primar Neagoie Constantin. Acest pretext este folosit ca răzbunare împotriva soțului meu, fost primar al Comunei Ionești. Mi-au fost aduse reproșuri fațăde oamenii care se aflau în primărie, ba chiar de că tre d.nul primar, cum că soțul meu îl tachineazămereu prin presăși s-a înțeles foarte bine de ce eu în persoanăam că zut victimă.

Pot demonstra cu martori tot ceea ce tot d.nul primar a specificat în procesul verbal. Totul este o minciună, am vrut să-i explic frumos ceea ce înseamnăaceste fișe, dar dânsul nu a luat nimic în seamă, ba mai mult comenta despre soțul meu. Știu prea bine că nu este nevoie de poliție pentru un lucru de nimic pentru care domnul primar nu are nici o justificare. Aceste fișe care nu sunt înregistrate în evidența bibliotecii au fost luate în mod abuziv, fără ca eu să-i pot explica ceea ce trebuie făcut cu acestea.

Bibliotecar

că tănoiu Cecilia

”S-a refuzat primirea fișelor menționate în procesul verbal”