În urmă cu câteva zile, Regulamentul Camerei Deputaţilor a fost modificat, după ce deputaţii au votat majoritar propunerea prin care se elimină obligativitatea cvorumului pentru şedinţele Biroului Permanent al acestui for legislativ, deciziile putând fi luate cu majoritatea celor prezenţi. Astfel, Puterea a reuşit să excludă Opoziţia din Parlament. O decizie firească, pentru că nu se poate sabota la nesfârşit votarea legilor şi nu se poate bloca activitatea Parlamentului, mai ales când este vorba despre legi esenţiale, a căror votare este prevăzută în acordul cu FMI şi a căror nevotare ar putea bloca acest acord şi ar duce ţara într-o situaţie fără ieşire. Dar puţin le pasă pesediştilor şi peneliştilor de interesul României. Aşa că dacă tupeiştii roşii au vrut să bage ţară în blocaj, li s-a dat, firesc, peste nas. Opoziţia şi-a arătat limitele. Balanţa lor a înclinat pentru prostie. Ştiau că, oricând, regulamentul camerei poate fi schimbat. Ştiau că puterea are majoritate peste tot. Ştiau ce a făcut PSD, în 2000-2004, ştiau ce a făcut Tăriceanu cu ajutorul PSD, în perioada mandatului acestuia. Dar, din nou, PSD şi PNL au dovedit că sunt în urma istoriei, pierzând, de această dată, pe mâna lor. De acum înainte, Puterea are drum liber pentru a-şi desfăşura activitatea, fără a mai fi necesară prezenţa opoziţiei în Cameră. Într-un fel, este bine că se întâmplă aşa. Opoziţia trebuie să plătească pentru greşelile, neatenţiile sau lenea reprezentanţilor săi.
Sărmanii Ponta şi Crin s-au trezit fără slujbe, fără bani şi cu onoarea călcată în picioare de “dictatorul” Băsescu şi Coaliţia de guvernare, care s-au trezit să se apuce să facă treabă tocmai când domniile lor chiuleau mai zdravăn ca niciodată. Sincer, în 2 ani de zile nu am văzut contribuţia pozitivă a opoziţiei pentru România. Din contra, opoziţia s-a străduit să accentueze problemele financiare şi să distrugă încrederea populaţiei în eforturile guvernului de a atenua efectele crizei. Printr-un populism deşănţat, incredibil, au produs panică şi isterie în rândul unor oameni. Opoziţia s-a vrut revoluţionară, ca mai întotdeauna, dar de data asta a fost pur şi simplu reacţionară. Nu poţi să blochezi mersul unei ţări întregi pe motiv că nu-ţi place cine e şeful parlamentului, al guvernului sau al ţării. Pesediştii şi liberalii au datoria să se prezinte în parlament şi să voteze aşa cum consideră ei de cuviinţă, dar în niciun caz nu li se poate permite să blocheze întregul stat, pentru că ei nu au chef să meargă la lucru. Aşa ceva numai în minţile bolnave ale lui Iliescu şi Patriciu se poate întâmpla, pentru că nici Ponta şi nici Crin nu acţionează de capul lor. Sunt teleghidaţi, amândoi. Nu poţi să pedepseşti o ţară întreagă pentru că cei doi lideri de paie nu vor să-şi facă datoria. Orice angajat e dat afară de patron, dacă absentează 2 zile nemotivat. Ăştia chiulesc de 2 luni de zile şi mai au şi pretenţia să fie respectaţi de populaţie. Bine că s-a rezolvat şi cu asta. De-acum înainte, Ponta n-are decât să se plimbe pe la raliuri, prin toată lumea, iar Crin n-are decât să-şi facă somnul de frumuseţe, până la amiază, în fiecare zi. România merge mai departe şi fără Ponta şi fără Crin. Şi merge chiar mai bine fără ei! Ca să îţi faci datoria de parlamentar, trebuie să te prezinţi în primul rând la lucru! Eu salut acest vot, deoarece de câteva luni de zile Opoziţia se “opune” neproductiv. Preşedintele Băsescu “roagă” toate partidele să vină la negocieri, Antonescu zice, NU! Ponta nu mai ştiu ce zice… După câteva zile, vine Antonescu cu ideea negocierilor. Cum Dumnezeu să fii atât de penibil? PSD şi clica lui de lachei (PNL + PC) au boicotat continuu orice acţiune a Guvernului. Nişte tâmpiţi orgolioşi şi flămânzi. În perioada 1992-1996 sau 2000-2004, PSD-ul nu a fost la putere? Nu a votat în parlament ce lege a vrut? Nu şi-a trecut bugetul când şi cât a vrut? Asta a fost dictatură? Cine e la putere îşi trece legile prin Parlament, aşa cum e stabilit în planul lui de guvernare. Dacă nu e bine, şi populaţia decide aşa, după 4 ani vin alţii şi stabilesc ce şi cum în materie de legi. Ce e antidemocratic aici? Eu zic că e antidemocratic să nu ai majoritate în Parlament, dar să blochezi complet activitatea prin neprezentarea la Birourile permanente, unde ai un om în plus. Asta e democratic, să stai 2 ani acasă şi să blochezi tot Parlamentul, unde nu ai majoritatea în plen, profitând de o chichiţă cu cvorumul la Biroul permanent? Guvernul portocaliu trebuie să-şi ducă la cap programul de guvernare, atât timp cât are susţinere în Parlament. Aşa e democratic. Ştiţi cumva vreo ţară în care opoziţia conduce? Politicienii actuali s-au rupt complet de realitate. În loc să se motiveze pentru a scoate România din groapa în care se află, ei continuă să facă circ peste tot pe unde apucă. Şi mai este ştiut faptul că toţi sunt prieteni între ei, oricât s-ar porcăi la TV. Unde ajungem cu asemenea caractere? În Africa? Şi cine e, de fapt, opoziţia? Cei care au pierdut alegerile. Păi, era normal ca partidele care au pierdut alegerile să poată bloca activitatea Parlamentului? Fiindcă ei asta înţelegeau prin democraţie: ca şoricelul să-i poată pune piedică elefantului şi să n-aibă nimic de suferit. Gata! A-nţărcat bălaia! Democraţie nu înseamnă dreptul de a obstrucţiona, ci dreptul de a-ţi da cu părerea şi de a vota. Drepturi pe care Puterea nu le-a retras opoziţiei. I-a retras doar dreptul de a obstrucţiona.
pixwell_single_like(); ?>


















Lasă un comentariu