Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Primarii din sudul judeţului rămân, DEOCAMDATĂ, în PSD

DECLARAŢII. În cadrul unei conferinţe de presă, primarii Ion Curelaru (Bălceşti) şi Sabin Cumpăreanu (Diculeşti) au mărturisit că vor rămâne în PSD, pentru a nu-şi pierde postul, dar nu ştiu în viitor ce vor face. În acelaşi timp, edilul localităţii Valea Mare, Constantin Briceag, susţine că va pleca din PSD odată cu preşedintele Cîlea.

Ştirea publică în numărul trecut al bisăptămânalului nostru, ştire conform căreia 21 de primari din sudul judeţului au semnat adeziuni la UNPR, a pus pe jar întreaga conducere a PSD Vâlcea, care la scurt timp a şi organizat o conferinţă de presă. Articolul nostru s-a dorit a fi doar un semnal de alarmă pe adresa liderului PSD Vâlcea, Ion Cîlea, care însă în loc să aprecieze acest lucru, el s-a supărat. Astfel că, dorind să dezmintă aceste informaţii, liderul social-democrat vâlcean Ion Cîlea i-a invitat la întâlnirea cu presa şi pe trei dintre primarii despre care noi am aflat că au semnat o adeziune „în alb” cu partidul deputatului Constantin Mazilu. Este vorba de primarul localităţii Bălceşti, Ion Curelaru, primarul localităţii Valea Mare, Constantin Briceag, dar şi primarul localităţii Diculeşti, Sabin Cumpăreanu. Din păcate, cele scrise de noi s-au dovedit a fi aproape de realitate, doi dintre edilii menţionaţi mai sus confirmând că nu ştiu ce vor face înainte de alegeri, dar că vor rămâne deocamdată în PSD pentru a nu-şi pierde funcţiile.

„Nu simt întotdeauna respectul primarilor” – Ion Cîlea Pierderea susţinerii politice în sudul judeţului, acolo unde se ştie de ani de zile că este fieful PSD-ului, nu i-a picat deloc bine liderului pesedist Ion Cîlea. El susţine că a încercat să-şi ajute primarii cu tot ce a putut, i-a considerat prieteni de nădejde, dar nu a simţit întotdeauna respectul acestora faţă de el. Ion Cîlea nu înţelege însă cum se pot gândi unii edili să plece de la un partid ce se află pe primul loc în sondaje, la unul care este printre ultimele. „Am văzut prin presă tot felul de semnale că am pierdut primarii din sudul judeţului. Eu nu am pierdut niciodată nimic. Au mai zis unii că eu sting lumina la PSD, dar se pare că o aprind şi să nu le fie unora teamă că voi pierde eu primari. Dacă şi-ar face câteva calcule inteligente şi-ar da seama că, să pleci acum de la PSD la un partid care are în sondaje 0,01, este o mare prostie. Dar, dacă vor să facă acest pas, nu au decât să-l facă. În calitate de preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PSD Vâlcea nu am acţionat niciodată prin frică şi prin teamă. I-am respectat pe toţi primarii şi i-am considerat prieteni. Din păcate, nu simt întotdeauna acelaşi respect şi din partea lor pentru mine” – a declarat preşedintele PSD Vâlcea, Ion Cîlea. Primarul din Bălceşti îşi vede interesul Chemat să dezmintă plecarea sa din sânul PSD, primarul localităţii Bălceşti, Ion Curelaru, a dat cu „bâta-n baltă” chiar în faţa actualului său şef de partid. El a recunoscut că, mai întâi de toate, îşi vede interesul. Mai mult decât atât, primarul Curelaru, în speech-ul său, a folosit de atâtea ori cuvântul „deocamdată” încât toţi ziariştii prezenţi în sală au sesizat intenţiile sale de a părăsi partidul înaintea campaniei electorale din vara anului 2012.   „Nu sunt un traseist politic aşa cum se spune în presă şi sunt un om de stânga. La ora actuală nu am adeziune decât la PSD. Însă, aşa cum se spune acum, interesul poartă fesul. Nu se ştie niciodată. De multe ori, în viaţă, când te duci în faţa electoratului nu de duci numai cu culoarea politică, ci şi cu realizările. Atunci când oamenii văd că apari frumos, dar nu ai conţinut, eu nu ştiu care mai sunt rezultatele. Dar, deocamdată nu mă pot plânge în această privinţă. De-a lungul mandatului am reuşit cu fonduri europene, guvernamentale şi locale, să realizeze în Bălceşti câteva investiţii de care sunt mulţumit. Se putea face însă şi mai mult dacă eram sprijinit aşa cum au fost sprijiniţi primarii de culoare portocalie. Vreau să spun că nu am purtat discuţii cu nimeni până la ora actuală să trec la alt partid. Deocamdată rămân în PSD” – a susţinut primarul oraşului Bălceşti, Ion Curelaru. Cumpăreanu rămâne deocamdată, Briceag pleacă odată cu Cîlea Nici primarul localităţii Diculeşti, Sabin Cumpăreanu, nu s-a dat în lături în a recunoaşte că s-a gândit în primul rând să devină independent. Acum el susţine că va rămâne în PSD până la alegeri, dar după aceea „nu se ştie”. „Nu a fost nicio discuţie să trec la UNPR. Trebuie să recunosc că sunt prieten foarte bun cu deputatul Mazilu, dar nu am avut niciodată nicio discuţie să trec la UNPR. Au fost odată discuţii să trec la PDL, dar nu am vrut. Acum doi ani am discutat cu redactorii unui ziar că voi deveni independent, dar am renunţat şi la această idee. Deocamdată voi merge pe linia aceasta cu PSD, dar nu se ştie în viitorul apropiat ce voi face” – a spus edilul. Singurul care a infirmat cu vehemenţă trecerea sa la UNPR a fost primarul localităţii Valea Mare, Constantin Briceag, care nu neagă prietenia cu deputatul Mazilu, dar susţine că nu vrea să plece din PSD. „Eu am fost adus la PSD de la PC de către domnul Ion Cîlea şi voi pleca de aici atunci când se va hotărî şi dânsul să plece. Tot ce am realizat în comuna pe care o conduc a fost datorită Consiliului Judeţean şi a domnului Cîlea şi voi merge alături de el în continuare. Cu domnul deputat Mazilu am o relaţie foarte bună, îl cunosc dinainte de a fi parlamentar şi mi-a promis că revine dânsul la PSD” – a declarat Constantin Briceag. CLAUDIA STANCIU