• Opoziţia nu a reuşit să dărâme guvernul Moţiunea de cenzură „Moţiunea României majoritare, moţiune populară” nu a trecut. În favoarea moţiunii au votat 218 parlamentari şi a existat şi o abţinere. Ea a fost susţinută de numai 219 parlamentari, 153 de deputaţi şi 67 de senatori. Pentru a trece, moţiunea avea nevoie de 236 de voturi. Din totalul de 470 de parlamentari, au fost prezenţi 414. Pentru liniştea lor, a aleşilor neamului, moţiunea a căzut. Crinul liberal se poate întoarce la lenevia-i binecunoscută, la absenţele repetate şi nesimţite din Parlament. Micul Titulescu se poate reapuca de curse, mulţumit că a mai bifat o activitate de opoziţie rodnică. Nevasta la Bruxelles, tata socru, mare ştab la PSD, menajera indoneziană (că alea din România nu sunt bune!) îşi face treaba în continuare, ce mai, trai neneacă! Alţi fericiţi sunt Ciuvicii, Ciutacii şi Gîzii de la Antena şi (i)Realitatea TV, nou vopsită în fată mare, după ce a făcut trei ani de zile trotuarul în beneficiul “peştelui” S.O. Vântu. Cum vor mai înfiera ei, seară de seară, guvernul Boc, cum vor mai număra poşetele Elenei Udrea şi bordurile lui Videanu, de parcă Videanu îl obligă pe primarul sectorului 1 (liberalul şef Andrei Chiliman) să “bordurească” tot ce vede în faţa ochilor. Guvernul trebuie să continue măsurile drastice, de această dată şi să concedieze toţi paraziţii oplosiţi în aparatul bugetar. Reforma fără sacrificii, nu se poate şi oricât de dureros este, ea trebuie făcută. Bugetarii trebuie să înţeleagă că timpul lui “leafa merge” a trecut. Sunt pline de anunţuri site-urile de recrutare de forţă de muncă. Toţi vor însă să plimbe hârtii prin ministere şi administraţii. Asta nu se va mai putea. Dezgustător spectacol oferit de nişte pupeze pesediste care s-au dezbrăcat la mitingul de azi, sugerând că actualul guvern le-a lăsat în pielea goală. Puteau pesedeii să găsească nişte fete mai acătării. Nu şleampedele alea cu picioare strâmbe, care se hlizeau în faţa camerei de luat vederi, la manifestare. Despre ce manifestare vorbim? Sindicaliştii au ieşit în stradă? La ordinul cui? Am văzut la TV pensionari care se pregăteau de proteste. De ce asta? Pensiile au rămas la fel, cei care aveau acum 7 ani pensii de 150 de lei acum au 700-800 lei. Asta fără să fi muncit între timp, iau mai mulţi bani din contribuţiile celor care muncesc în domeniul privat. Îmi pare rău pentru bugetari, dar ei sunt prea mulţi, majoritatea mult prea leneşi iar dacă îşi imaginează că vor rămâne cu aceleaşi salarii prea mari şi în acelaşi număr dublu faţă de necesar, se înşală. Cine crede în aceste proteste organizate de PSD că ar fi sindicale este naiv. În stradă ar trebui să iasă cei 3-4 milioane de oameni care muncesc în domeniul privat pe brânci şi care suportă alte 17 milioane, să strige “ne-am săturat să vă întreţinem, voi să trăiţi pe spinarea noastră mult mai bine decât noi”. Pentru că aşa se întâmplă acum. Din păcate românii sunt naivi, dezinformaţi şi cred în populismul şi demagogia PSD şi chiar PNL. Trăim un moment de cumpănă pentru ţara noastră. Nu trebuie să gândim ca activiştii de la PSD şi ca mogulii care scot demonstranţii în stradă, prin minciuni şi instigare. Oamenii au dreptul să fie nemulţumiţi, însă oamenilor trebuie să li se spună adevărul şi să ştie situaţia în care se află ţara. Toate aceste probleme se datorează unor disfuncţionalităţi venite din administraţia trecută, făcute de conducătorii trecuţi care au dat mai mult decât se putea. Ca de obicei, Crin Antonescu e inimitabil. El a zis: “Emil Boc trebuie trimis la muncă!” Cu ce-o fi sinonimă munca pentru ţuţărul ăsta? Cu somnul, cu chiulul, cu vocalizele incoerente dar stridente? Ce înţelege soprana Crin Antonescu, prin muncă? Mister! Cert este că îşi pierde orice credibilitate, permiţându-şi să emită astfel de fraze care-l pun pe el însuşi într-o oglindă de două ori defavorabilă. Dar nimic nou sub soare, căci Antonescu ne-a demonstrat de mai mult timp că vorbeşte gura fără el şi că e în imposibilitatea de a vedea bârna din propriu-i ochi. Ipocrizie sau iresponsabilitate? Până vom răspunde la această întrebare rămân memorabilele sale cuvinte care pot circula pe post ca bancul zilei. Asta de azi, despre muncă, e de nota 10. Uimirile zilei au continuat… Deputatul liberal Calimente a jignit-o pe o doamnă de la PD-L, în direct la Realitatea TV, făcând-o handicapată, Crin îi face târâtori pe cei de la Putere. Ponta a fost jalnic, parcă era un comunist proletar! Sunt disperaţi, bat câmpii într-un mod jalnic. Am ghicit din nou. Am spus că vor fi cel puţin 14 voturi diferenţă, au fost 18. Încerc să merg mai departe şi să ghicesc din nou: PD-L va conduce ţara până la alegerile din 2012 şi va câştiga şi alegerile din 2012 cu peste 50%! • ROMEO POPESCU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu