Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Bogdan Pruteanu va face o opoziţie constructivă în Consiliul Local al Râmnicului

INIŢIATIVĂ. La numai 31 de ani, liberalul Bogdan Pruteanu a depus jurământul de consilier local, funcţie pe care a obţinut-o în urma retragerii lui Ion Nicolae din Consiliul Local al Râmnicului. Membru al PNL Rm. Vâlcea din anul 1994, ajuns acum vicepreşedinte al organizaţiei municipale, Bogdan Pruteanu susţine că de acum înainte va avea un cuvânt de spus atât în CL, cât şi în politică. • Rep.: Domnule Pruteanu, aţi depus, de curând, jurământul în calitate de consilier local din partea PNL Rm. Vâlcea. Ce înseamnă acest lucru pentru un tânăr politician? • Bogdan Pruteanu: Să fii consilier local este o onoare, iar la vârsta fragedă pe care o am în politică este un pas foarte important. Consider că sunt suficient de matur în gândire şi, intrând în afaceri de tânăr, cred că a venit timpul să promovez şi în politică. Sper să mă descurc cu brio acolo. • Rep.: Cum vi s-a părut prima dvs. şedinţă de Consiliu Local, având în vedere că discuţiile au degenerat şi s-a ajuns la un scandal monstruos? • B.P.: Vreau să vă spun în primul rând că am avut emoţii foarte mari şi nu neapărat că am depus jurământul, ci pentru că lângă mine au venit şi doi preşedinţi, adică preşedintele PNL Rm. Vâlcea – Emilian Frâncu şi liderul liberalilor din judeţ – Cristian Buican. Mai mult decât atât, în sală au fost prezenţi foarte mulţi colegi liberali care au venit să mă susţină, iar pentru mine a fost un lucru extraordinar şi emoţionant. În ceea ce priveşte şedinţa propriu-zisă, vreau să spun, ca o primă impresie, că nu mi s-a părut anormal ca 40% din materiale să fie puse la punctul diverse. Nu mi se pare normal acest lucru şi din câte ştiu legea spune că materialele trebuie date consilierilor locali cu cel puţin 5 zile înainte de şedinţă. În rest, cred că opoziţia din Consiliul Local îşi poate spune cuvântul şi în această perioadă, chiar dacă PDL are o majoritate covârşitoare acolo. Disputa dintre Gigi Matei şi primarul Rădulescu, cât şi cea dintre colegul meu Edi Vârlan şi Romeo Rădulescu a demonstrat că se poate face o opoziţie constructivă şi că se poate să le arătăm râmnicenilor tot ceea ce nu se face bine în Râmnic. • Rep: Se poate spune, aşadar, că veţi avea un cuvânt de spus de acum încolo în Consiliul Local municipal… • B.P.: Provin din mediul de afaceri şi, chiar dacă sunt doar un mic întreprinzător, ştiu problemele cu care se confruntă râmnicenii, fie ei pensionari sau oameni de afaceri. Sper să îmi ajute toată cariera pe care mi-am construit-o în business şi sper să am un cuvânt de spus în Consiliu şi, ce e cel mai important, un aport comunităţii. • Rep.: Este o ţintă pentru dumneavoastră ocuparea unei funcţii importante în administraţia publică locală? Veţi candida pentru o astfel de funcţie la alegerile locale din vara anului 2012? • B.P.: Nu este neapărat o ţintă pentru mine în acest moment. Evident că îmi doresc ca în viitor să ocup o funcţie importantă în administraţia publică locală, însă mai am de învăţat până atunci. Dacă este nevoie de mine şi se consideră că sunt bun în ceea ce fac aş accepta cu cea mai mare plăcere, mai ales că am terminat şi administraţie publică. Probabil că la alegerile locale din 2012 voi candida tot pentru o funcţie de consilier local şi pentru acest lucru m-am înscris şi în competiţie la nivelul partidului. După cum bine ştiţi, înainte cu doi ani de alegerile locale, la noi în partid se derulează o competiţie internă unde trebuie să te înscrii şi să organizezi o serie de activităţi care la sfârşit îţi vor aduce puncte pentru a putea prinde un loc eligibil. Evident că îmi doresc să fiu din nou consilier local, pentru că acum e doar un început şi pot spune că este o perioadă în care trebuie să mă acomodez şi să învăţ.

CLAUDIA STANCIU