Râmnicul a devenit capitala țiganilor/ romi. Vecinii noștri de graniță au început să ne exporte și țiganii/romi, nu doar maidanezii. Aceștia s-au instalat deja în zona Goranu și în vecinătatea magazinului Kaufland, în comunitatea rromilor vâlceni. Săptămâna trecută, edilul Râmnicului a primit din partea celor 22 de connaționali ,,externi” un vraf de cereri pentru locuințe sociale. Primarul Rădulescu i-a trimis rapid la origini, adică pe plaiurile natale, la adresele specificate în buletin, chiar dacă aceștia spun că puradeii din dotare sunt născuți în Râmnic.
Primarul Râmnicului, democrat-liberalul Romeo Rădulescu are reale probleme cu ţiganii veniţi din judeţele învecinate, mai toţi infractori. Cu puţin timp în urmă, poliţiştii locali au găsit în zona magazinului Kaufland un container de gunoi plin cu portofele şi genţi furate. În aceeaşi zi, cei 22 de ţigani solicitaseră locuinţe sociale Primăriei Râmnicului, deşi nu aveau domiciliu în Râmnic sau în vreuna din localităţile vâlcene. Primarul Romeo Rădulescu a respins toate cererile chiar dacă o parte dintre ei invocaseră existenţa unui număr mare de copii cu vârste sub patru ani, toţi născuţi în Râmnic. Primarul i-a trimis în localităţile de baştină, prin intermediul Poliţiei Locale. ,,Nu mă interesează ţiganii veniţi din alte judeţe. Nu le dau nimic. Nu sunt din Râmnic şi nu mă interesează că nu au unde să locuiască. Să se ducă de unde au venit, la adresa scrisă în buletin, să ceară locuinţe primăriei respective. Nu mă interesează că sunt de cinci ani aici. Nu am nicio obligaţie faţă de ei, nu sunt cetăţeni ai Râmnicului. Eu am obligaţii doar faţă de râmniceni. Cele trei familii de rromi, din Râmnic, câţi mai sunt acolo la Goranu, vor primi o locuinţă undeva, le găsim noi ceva, dar ceilalţi nu mă interesează. Nu mă interesează că au copii, nu au acte pe Râmnic. Sunt o bandă de derbedei care fac numai rele, fură de sting şi nu am nevoie de aşa ceva în oraş. Am găsit la Kaufland un container de gunoi plin cu genţi şi portofele furate. Nu e problema mea că nu au unde să stea, nu–i vreau în oraş, să plece de unde au venit, să le dea locuinţă primarul din localitatea înscrisă în buletin”, a precizat edilul Râmnicului. DANA NEDESCU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu