BATJOCURĂ. Risipa banului public a devenit mai mult decât evidentă în cazul celor care conduc Primăria Râmnicului. De unde se cheltuiesc aceste sume exorbitante, de cele mai multe aruncate anapoda pe fereastră? Evident, din buzunarul bietului râmnicean, ce a ajuns un biet actor pe o imensă scenă unde se joacă un spectacol cotidian prost regizat, plin de amatorism. Privat de dreptul de a reclama deciziile proaste luate de municipalitate, cetăţeanul priveşte neputincios la cei care l-au ales să-i reprezinte interesele, conştientizând dureros de precis că o alegere mai proastă nu puteau face. Cum spuneam, politica aruncării banilor pe fereastră s-a văzut, cel mai bine, încă de la începutul anului în curs, când presa locală, şi în special VOCEA VÂLCII, a tras un semnal de alarmă cu privire la dezmăţul făcut de primărie în banul public.
E greu de imaginat care sunt motivele pentru care cei pe care i-am ales să cheltuiască cu bună intenţie şi măsură banul public ne batjocoresc aproape de fiecare dată încrederea. Totuşi, privind mai atent lucrurile realizăm că răspunsul este destul de aproape: interesele comunităţii au stat mai mereu în spatele celor personale ori de partid. Câteodată, însă, nu e vorba nici măcar de interese, ci doar de nepăsare crasă sau de rea intenţie. Tocmai când toate instituţiile statului reduc drastic cheltuielile de orice natură, când oamenii sunt trimişi în şomaj, primarul Romeo Rădulescu nu are nicio jenă în a risipi banul public sub diverse forme, fie cheltuind sume colosale pentru construirea unor WC-uri în şcolile din municipiu, fie pentru organizarea unor concerte, de muzică uşoară sau populară, de prost gust, cu manelişti sau cântăreţi expiraţi pe care nu-i mai vrea nimeni „la cântări”. Desigur, nu am putea uita nici sutele de milioane de lei vechi plătiţi de municipalitate pentru bolovanii lui Dican, acele urâţenii absolute care sluţesc sensurile giratorii din Râmnic. Drumul banilor În perioada 12-14 august 2011, pe străzile din municipiu s-au desfăşurat Serbările «Mix Music Evolution», un eveniment de prost gust pentru care primăria promitea să nu dea niciun ban. În cele din urmă, totuşi, a renunţat la idee şi i-a ajutat puţin financiar pe cei de la Mix Music Ievoluşîn (vorba unui consilier local), pe principul că dacă au cerut, primarului îi e jenă să nu-i ajute. „Formatul acestei manifestări, ce s-a bucurat deja anul acesta de un real succes în alte oraşe reprezentative ale României (Constanţa, Călăraşi, Alexandria, Slatina, Feteşti, Câmpulung Muscel, Târgovişte), garantează prin valoarea artiştilor implicaţi (Laurenţiu Duţă, Leo Iorga, Jean de la Craiova, DJ Jungle, Maria Dragomiroiu, Grupul Etno-Dance Sânzienele, Claudia Chiţulescu, Elisabeta Turcu, Andreea Bălan & Petrişor, Trupa Românaşii, Proconsul, Gheorghe Gheorghiu, Ştefania Rareş, Denisa & Raluca) interesul general pentru acest gen de eveniment. Aceste manifestări ar fi binevenite şi pentru relaxarea cetăţenilor municipiului, cât şi a turiştilor sosiţi în zona de agrement, autorităţile locale având de altfel obligaţia legală şi formală de organizare a petrecerii timpului liber, cu atât mai mult cu cât un astfel de eveniment nu implică alocarea de fonduri din bugetul local”, se arată într-un document al primăriei. Prin urmare, înţelegem că municipalitatea nu ar fi trebuit să cheltuiască niciun şfanţ din banii noştri. Dar n-ai să vezi! Adevărul îl aflăm dintr-o altă hotărâre a Consiliului Local: „Luând în discuţie Raportul nr. 21720 din 19.07.2011, întocmit de Direcţia Economico Financiară şi Serviciul Sport, Cultură Mass-Media prin care se propune alocarea unor plăţi din capitolul 67 «Cultură şi recreere» pentru diverse activităţi culturale, ca urmare a faptului că în luna iulie 2011 la Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea au fost înregistrate solicitări din partea unor instituţii privind acordarea unui sprijin financiar. Prin adresa nr. 21939/21.07.2011, Compania Artistică «Mix Music Show S.R.L.» solicită sprijin financiar în sumă de 7.000 lei + TVA pentru a putea organiza în bune condiţii «Serbările Mix Music Evolution» ce se desfăşoară pe un segment din Bulevardul Dem Rădulescu din Râmnicu Vâlcea”. În concluzie, vorba aceea, concertul „a fost gratis, dar cu bani!”. Risipa În numerele trecute ale publicaţiei noastre, vă aduceam la cunoştinţă faptul că primăria şi-a făcut un obicei din a executa toalete foarte scumpe la şcolile din municipiu. Potrivit raportului municipalităţii, valoarea toaletei, care a pus pe jar aleşii liberali, se ridică la suma de 2,5 miliarde lei vechi. „Am observat, de când sunt în Consiliul Local, că Primăria Râmnicului investeşte masiv în toalete. Atunci, am căutat şi eu să înţeleg de ce se întâmplă lucrul acesta. Cu ceva timp în urmă, am făcut o toaletă cu 600 de milioane lei vechi, acum facem alta de 100 de metri pătraţi cu 2, 5 miliarde lei vechi cu tot cu TVA, cum spuneam, încep să mă întreb şi eu care este raţiunea. Mi se pare foarte scump. Căutând pe Internet, am aflat că toaletele au fost făcute pe timpul romanilor, domnule primar, şi erau aducătoare de profit. M-am gândit că domnul primar s-a gândit să ne scoată din criză şi să aducă bani la bugetul local făcând toalete. În acest caz, investiţia de 60 de mii de euro mi se pare în regulă”, declara consilierul local PNL, Bogdan Pruteanu, atrăgând atenţia că Primăria Râmnicului cheltuieşte iraţional banul public. OLIVIA PÎRVU-CÎRCIU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu