” Frâncu zice că face politică cu perfuzia în mână
VĂICĂRELI. Emilian Frâncu, fostul președinte al PNL Vâlcea, începe sădevinăo nulitate politică . Omul a pierdut lupta cu puterea și a fost tras, cel puțin în partidul pe care se laudăcă l-a construit cu năduf și zeci de sacrificii, pe linia moartă. El va ajunge o simplăamintire, și asta dacă va avea noroc, atârnatăîntr-un cui pe peretele sediului. Poza cu figura sa va fi așezatăpe undeva, în semiobscuritate, iar timpul o va prăfui fără milă, până ce va rămâne definitiv uitării.
Sporadic, pentru a da dovadăde solidaritate, atitudinea este de fațadă, desigur, Emilian Frâncu apare în conferințele de presă , alături de noul președinte al partidului, Cristian Buican, că ruia i se adreseazăcu „domnul președinte”, iar, de fiecare datăcând face acest lucru, vocea i se gâtuie teribil. A devenit mai calm, puțin mai calculat de parcă pofta pentru putere i-ar fi secat toată energia. Frâncu este convins că , cel puțin din punct de vedere politic, a pierdut orice tren, și, acum, încearcă săse obișnuiască cu acest gând. Totuși, nu a renunțat definitiv la vechile metehne, atitudinea de victimizare cu care ne-a obișnuit prezentând în ultima perioadă o accentuare pregnantă.
De curând, în cadrul unei conferințe de presă , Emilian Frâncu a povestit jurnaliștilor cu ochii umezi și ton autocompătimitor că este extrem de bolnav și că a ajuns sămeargăprin județ, pentru a-i face campanie electoralăcandidatului PNL la funcția de președinte al României, Crin Antonescu, cu branula în mână. (dispozitiv asemănător unui ac cu capac, la care se poate fixa perfuzia – n.r.). „Sunt bolnav, chiar foarte bolnav, dar pentru partid fac sacrificii. Vreau ca Antonescu săfie ales președintele României, de aceea, acum, nu am timp să mă gândesc la boală”, spunea senatorul penelist.
Lamentări
Ne aducem foarte bine aminte că Frâncu a fost dintotdeauna în tabăra lui Tăriceanu, pe care, de altfel, l-a și votat la ultimul congres de alegeri al partidului, în funcția de președinte al PNL. Numai că liberalii nu l-au mai vrut în fotoliul de șef al partidului pe fostul prim-ministru al țării, acordându-i votul de încredere lui Crin Antonescu. În atare condiții, ne întrebăm ce anume îl mânăpe senatorul Frâncu la asemenea sacrificii, având în vedere că omul nu crede în steaua lui Antonescu. Atâta vreme cât nu-l vedea nici măcar în postura de șef al partidului din care face parte, atunci, cum este posibil să-și imagineze că poate fi președintele României?
Revenind, însă , la „branula” lui Frâncu trebuie spus că ne-am dat seama de un lucru. Politicianul știe foarte bine că nu mai poate atrage atenția asupra sa în niciun fel, motiv pentru care apeleazăla tot felul de declarații melodramatice, de multe ori cu iz de patetism. Ba, mai mult, senatorul nu se plânge doar presei că umblăcu ace-nfipte în mână, ci și cetățenilor din localitățile unde se duce săfacă campanie. Repetăm, ne pare rău că starea de sănătate a liberalului este precară, însă , nu vom putea trece cu vederea jignirile și insultele la care ne-a supus ani de-a rândul, dintr-o răutate de neînțeles, exacerbată. În fapt, suntem convinși, afecțiunile de care suferănu sunt cauza esențialăa zbuciumului său cotidian. Acum, el simte mai pregnant ca niciodatăcă se mumifică din punct de vedere politic și încearcă un nereușit cântec de lebădă. E unul mut. În van plânge, se lamenteazăși se lovește cu pumnii în cap, acum. Timpul său politic trece și se ofilește ca o floare fără parfum propriu.
Olivia Pîrvu – Cîrciu
pixwell_single_like(); ?>


















Lasă un comentariu