• Face ce face liberalul Buican şi tot nu scapă de „blestemul” vreunui minister în care să fie postat • În anul 1990, Gabriel Oprea era căpitan-ospătar la Hotelul Agat (de 2 stele) al Armatei, aflat în Staţiunea Cap Aurora • Primarii şi viceprimarii PNL din teritoriu care au deja înţelegeri parafate cu aliaţii locali din PDL şi-au pus mâinile în cap când au auzit că vor trebui să refacă protocolul cu PSD • Antenele voiculesciene au rămas nişte dulăi maidanagii fără colţi • În seara dramei din Apuseni, „Il Dottore” chefuia cu Daciana lui, cu Dragnea şi presa acreditată de PSD – vreo sută de persoane – la crâşma de fiţe „Trattoria Il Calcio” • Protocolul dintre PSD Şi PNL Vâlcea va fi semnat abia de Sfântul Valentin
• Prezent la videoconferinţa cu şefii structurilor M.A.I. de la nivel central şi teritorial, premierul Victor Ponta a declarat că Ministerul de Interne nu este vinovat de moartea pilotului Adrian Iovan şi a Aurei Ion. El a declarat că a participat la videoconferinţa pentru a apăra instituţia de acuzaţiile conform cărora poartă o mare parte din vină cu privire la moartea celor doi. Astfel, Ponta şi-a clamat încă odată deviza alor lui: „Vom munci şi vom lupta, ţara o vom apăra”. Ea se va putea traduce, însă, prin: nu mă lăsaţi la greu că uite nu vă las nici eu. Adică, haideţi să ne acoperim incompetenţa unii altora. Băi, Ponta, fă-ne o bucurie şi emigrează în Coreea de Nord, la ai tăi, să nu te mai vedem pe aici!
• Face ce face liberalul Buican şi tot nu scapă de „blestemul” vreunui minister în care să fie postat. Remanierea guvernamentală a miniştrilor liberali va fi discutată pe 2 februarie în Delegaţia Permanentă a PNL, iar Buican nu ştie către ce parte să încline balanţa: a lui Eduard Helvig, secretarul general al partidului sau a lui Daniel Chiţoiu, vicepremier şi prieten mai vechi de-al lui Buican. Cum în joc sunt câteva ministere pe unde şi Buican ar dori să îşi facă veacul cel puţin până în vară, liderul liberalilor vâlceni şi-a anunţat colegii în cadrul şedinţei BPT că încă nu a luat o decizie în acest sens. Cristian Buican a mai fost nominalizat de către colegii din teritoriu pentru două portofolii ministeriale, dar alegerea liderilor centrali a fost de fiecare dată alta.
• În anul 1990, Gabriel Oprea era căpitan-ospătar la Hotelul Agat (de 2 stele) al Armatei, aflat în Staţiunea Cap Aurora. Aceasta e o extraordinară, dacă nu, cea mai extraordinară, ascensiune politică, militară şi didactică din Istoria României! Un om care era un fel de ospătar (cu gradul de căpitan), împingea tava cu mâncare şi dădea izmenele soldaţilor la spălat – în numai 20 de ani a ajuns general de Armată (cu 4 stele), profesor universitar doctor, conducător de lucrări de doctorat, prefect al Capitalei, ministru de Interne şi ministru al Apărării Naţionale. Trecerea anilor a fost profitabilă pentru el: finalizându-şi ascensiunea militară cu gradul de general, Oprea s-a reorientat către ierarhia socială, devenind, treptat, din „secund” al lui Cozma, „şef al mafiei personale” a lui Adrian Năstase şi, într-un final, ministru însărcinat cu siguranţa naţională în regimul Băsescu. Doar la noi se poate asta, în ţara lor care nu este şi ţara noastră!
• Primarii şi viceprimarii PNL din teritoriu care au deja înţelegeri parafate cu aliaţii locali din PDL şi-au pus mâinile în cap când au auzit că vor trebui să refacă protocolul cu PSD. Aleşii locali îşi făcuseră deja planul de a combate „invazia roşie” a oamenilor lui Ion Cîlea în localităţile respective, iar acum strategia va trebui modificată drastic. În plus, aliaţii lor din PDL le cam ştiu planurile, ceea ce dă şi mai mult peste cap scenariul pregătit de liberali.
• Antenele voiculesciene au rămas nişte dulăi maidanagii fără colţi. Muşcând de prea multe ori în vânt, şi-au zdrobit, singure, colţii. Lătratul lor s-a dovedit în pustiu, de câte ori au încercat să-l atace pe Traian Băsescu (singurul lor obiectiv de luptă, pentru că preşedintele a instaurat statul de drept cu pilonul central – independenţa justiţiei)! Lătrăturile haitei de serviciu compusă din Gâdea, Badea, Ursu etc. au devenit tot mai groteşti, degradându-se, de la mahalagisme şi maidanisme, spre invective ce frizează penalul. Involuţia a fost cauzată de panica viscerală ce l-a cuprins pe delicventul Voiculescu, pe măsură ce se apropie data scadenţei în justiţie. Antenele voiculesciene pier pe limba lor, pierzându-şi până şi audienţa bătrânelor şi bătrânilor sclerozaţi şi a celor spălaţi pe creier, masa cea mai manipulabilă.
• Printr-o dezinformare la postul B1 TV precum că „au fost găsiţi şi toţi şapte sunt sănătoşi”, premierul a făcut ca sătenii din comuna Horea să fie anunţaţi ,,să nu mai caute, că Ponta a anunţat la televizor că au fost găsiţi şi sunt sănătoşi toţi”. Datorită acelei minciuni nesăbuite, sătenii din Horea au întrerupt căutările timp de aproximativ o oră. Păi, dacă ajungeau cu o oră mai devreme, sătenii din Horea aveau şansa să salveze măcar fata, pe Aura, care nu era încarcerată ca pilotul şi putea fi transportată imediat. Ca urmare, acest mincinos ordinar Ponta, s-ar putea să fie principalul vinovat, care a împiedicat salvarea celor două victime şi ar fi trebuit să-şi dea demisia, ca şi neisprăvitul ministru Stroe.
• În căutarea avionului care a aterizat forţat în munţii Apuseni, moţii au aplicat principiul ardelenesc: încet, încetişor dar i-am găsit. Ponta a reacţionat „prompt”. Fiind incompetent, de data asta s-a pitit. A fugit numai când a venit emisarul USA să-i testeze minciunile luate ca angajament când a fost el în State. Să joci pituluşul în politică, este demn numai de Victor Ponta.
• În seara dramei din Apuseni, „Il Dottore” chefuia cu Daciana lui, cu Dragnea şi presa acreditată de PSD – vreo sută de persoane – la crâşma de fiţe „Trattoria Il Calcio”. Niciun ziarist n-a scos o vorbă despre asta. Atunci când s-a primit vestea decesului pilotului Iovan, Ponta, fără să clipească măcar, şi-a continuat cheful cu voioşie maximă. A doua zi, CopyLaşul a chefuit cu Daciana şi cu alţi 1200 pesedişti, la Cluj, Daciana ţinând-o lanţ, cu alt chef, cu 1000 de pesedişti, la Satul Mare. Ce-or serba ăştia în mare voioşie, că liberalii le sulfă în ceafă şi de s-o reunifica dreapta în jurul lor… „adio arme”!
• Din toate nenorocirile acestui început de an, cea mai nemernică acţiune, cea mai anti-naţională şi cea mai ticăloasă Hotărâre pe care putea să şi-o asume Ponta este iertarea de datoria de peste juma de miliard de dolari a Rompetrol-ului. De banii ăia se luau 10 avioane super-performante, pentru SMURD, 100 de vehicule cu şenile, pentru intervenţii în cazuri de urgenţă în munţi, un soft excepţional, pentru 112 şi plăteam nişte medici ca să nu mai plece din ţară. Această hotărâre de guvern, făcută pe şestache, când România îşi plângea morţii şi-şi urlau mânia în faţa nepăsării mizerabile a unei administraţii care este plătită tocmai pentru a-şi apăra răzeşii, este picătura care a umplut paharul. Să-l beţi sănătoşi, dragi români!
• Protocolul dintre PSD Şi PNL Vâlcea va fi semnat abia de Sfântul Valentin. Nu este o simplă ironie, ci data stabilită de conducerile centrale ale celor două partide pentru o nouă împăcare istorică între Ion Cîlea şi Cristian Buican. Iniţial, discuţiile cu cei doi „oameni furioşi” de la Vâlcea trebuiau să se desfăşoare joi, 23 ianuarie, dar liberalii au cerut o păsuire până după şedinţa Delegaţiei Permanente a partidului, când lucrurile vor fi tranşate mai clar între liderii centrali şi cei din teritoriu. Aşadar, vom asista la o nouă serie de pupături şi jurăminte de veşnică iubire chiar dacă peseditul Cîlea ar fi preferat mai degrabă Dragobetele decât Ziua Îndrăgostiţilor.
pixwell_single_like(); ?>


















Nu prea inteleg ce face primarul si viceprimarii.
In oras toate trotuarele ,mai putin cele curatate de locatari sun de necirculat ,strazile sunt pline de zapada si gheata .
Unde sunt cei de la Piete Prest care te astepta sa opresti masina si iti luau imediat banii ?
Eu cred ca nu mai avem conducere la oras .Sa se duca sa ne lase in pace ,poate va avea noroc si acest oras de un primar gospodar si cinstit ;daca mai exista asa ceva .
iertarea Rompetrol. da . ar trebui comentat -in ce context a fost data. mai sapati, vor fi surprize !