SUSŢINERE. Înfiinţarea Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară ADI Salubritate Vâlcea a dat naştere la un nou război între executivul Primăriei Râmnicului şi consilierii Opoziţiei, social-democratul Ion Matei şi liberalul Eduard Vîrlan. Consilierii Opoziţiei susţin că primarul Romeo Răduleascu a întârziat special înfiinţarea asociaţiei pentru a-l ajuta pe Silviu Prigoană să preia serviciul de salubritate în Râmnic.
Social-democraţii se bat cu democrat-liberalii pe deşeurile judeţului. Pesediştii susţineau până luna trecută varianta unui operator unic, pedeliştii, respectiv primarul Romeo Rădulescu, vrea să aibă operatorul său, în afara controlului CJ şi a şi reuşit. A negociat separarea cu preşedintele CJ, social-democratul Ion Cîlea, care a fost de acord cu modificarea statutului asociaţiei, deşi acest lucru presupune complicaţii suplimentare: formularea unui act adiţional şi legalizarea lui la notariat, cu semnătura celor 88 de primării ale judeţului, în aceeaşi zi. Şi asta pentru că primarul Romeo Rădulescu a sugerat că asocierea municipiului Râmnicu Vâlcea cu celelalte 88 de localităţi ale judeţului şi CJ Vâlcea pentru formarea Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară ADI Salubritate este inoportună. Preşedintele CJ a acceptat motivele şi a cedat, cu toate acestea consilierii locali ai USL au amendat manevrele primarului la şedinţa de săptămâna trecută. Consilierii Opoziţiei au cerut explicaţii cu privire la modificările aduse contractului de asociere şi a statutului asociaţiei, cât şi a utilităţii organizării unei licitaţii separate pentru stabilirea operatorului de salubrizare. Conform raportului emis de primar, Consiliul Local al Râmnicului se asociază cu celelalte localităţi ale judeţului, dar pentru colectarea deşeurilor se vor face licitaţii separate, una pentru municipiul Râmnicu Vâlcea, cealaltă pentru celelalte 88 de localităţi ale judeţului, un aspect disputat de cele două tabere şi la şedinţa CJ. Unii susţin obligativitatea înfiinţării unui operator unic, altfel UE nu ne dă banii, alţii susţin că această condiţie nu este stipulată nicăieri. În fapt, primarul Romeo Rădulescu pregăteşte terenul pentru delegarea serviciului de salubritate al Râmnicului firmei Rosal, firma democrat-liberalului Silviu Prigoană. Contractul încheiat cu firma SC Urban SA expiră la data de 1 ianuarie 2012, iar primarul vrea să-i asigure lui Prigoană contractul pe Râmnic şi dacă se poate şi în localităţile învecinate. ,,Având în vedere că la data 1 ianuarie 2012 contractul cu SC Urban SA îşi va înceta aplicabilitatea, UAT Rm. Vâlcea (n.r. – Unitatea Administrativ Teritoriala) a iniţiat procedura de delegare şi atribuire a contractului de delegare a gestiunii serviciului public de colectare şi transport al deşeurilor municipale şi reciclabile. În acest sens, pentru delegarea activităţii de exploatare a Depozitului Feţeni şi a Staţiei de Compostare, realizate prin Măsura ISPA, Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea va elabora şi aproba întreaga documentaţie de licitaţie: fişa de date a achiziţiei, caietul de sarcini şi secţiunea privind condiţiile contractule de delegare a gestiunii, ce va sta la baza delegării gestiunii”. Consilierul Ion Matei l-a acuzat public pe primar că abureşte electoratul prin invocarea unor motive puerile în loc să recunoască că a demarat procedurile de delegare şi atribuire, cu cinci luni înainte de termenul limită, pentru a facilita intrarea lui Prigoană în oraş. „Nu înţeleg graba de demarare a serviciilor de colectare a deşeurilor, în condiţiile în care mai sunt luni bune până la termenul limită. Oricum, normal era ca ADI să organizeze o singură licitaţie pentru tot judeţul. Vă întrebaţi care este interesul pentru o licitaţie separată pentru municipiul Râmnicu Vâlcea? E simplu. Cel mai corect ar fi fost dacă primarul Romeo Rădulescu spunea că a demarat negocierile cu SC Rosal pentru atribuirea contractului de colectare a deşeurilor. Înţelegea toată lumea care este interesul. Dacă era onest, aşa făcea. Restul e can-can!” – a declarat Ion Matei. În şedinţa CJ din data de 17 august, consilierii judeţeni l-au mandatat pe preşedintele Ion Cîlea pentru semnarea actului adiţional la notariat. DANA NEDESCU
pixwell_single_like(); ?>


















Lasă un comentariu