O vizită neașteptată a avut loc la Craiova, unde președintele Cehiei, Petr Pavel, a ales să descopere orașul într-un mod discret, fără anunțuri oficiale sau alaiuri protocolare.
Primarul municipiului Craiova, Lia Olguța Vasilescu, a relatat pe pagina sa de socializare că totul a început cu un telefon primit la Primărie, în urmă cu două săptămâni. Interlocutorul anunța că o echipă de la televiziunea națională din Cehia urmează să ajungă în oraș și cerea câteva recomandări turistice. Ulterior, cei care s-au prezentat drept reprezentanți ai televiziunii au precizat exact ce obiective vor vizita – centrul vechi și Parcul „Nicolae Romanescu” – dar au refuzat să fie însoțiți de cineva din partea administrației locale, solicitând doar sprijin în caz de nevoie.
„Azi dimineață am aflat că nu echipa tv a fost în Craiova, ci președintele Cehiei, Petr Pavel. Ne bucurăm de o vizită așa importantă și sperăm să îi fi plăcut orașul!”, a transmis edilul Craiovei.
Prezența liderului ceh la Craiova reprezintă o surpriză plăcută pentru comunitatea locală.





















Lasă un comentariu