La Râmnicu Vâlcea, Ziua Mondială a Persoanelor Vârstnice, marcată anual pe 1 octombrie, a fost celebrată prin două evenimente dedicate seniorilor comunității.
Luni, 29 septembrie, Primăria Municipiului a organizat cea de-a treia ediție din acest an a festivității „Nunta de Aur”. Evenimentul a avut loc în sala de festivități a Colegiului Național „Mircea cel Bătrân”, unde 56 de cupluri care au împlinit jumătate de secol de conviețuire au fost felicitate de primarul Mircia Gutău și de reprezentanții administrației locale. Aceștia au primit Diplome de Fidelitate, flori, câte o cupă de șampanie și tichete sociale în valoare de 1000 de lei.
„Este o bucurie și o onoare să fim alături de aceste familii care reprezintă adevărate modele de viață și de stabilitate pentru noi toți”, a transmis edilul.
Sărbătoarea seniorilor va continua miercuri, 1 octombrie, chiar de Ziua Mondială a Persoanelor Vârstnice. Actorii Teatrului Municipal „Ariel” vor susține o reprezentație specială cu spectacolul „Bonsoir, Monșer!”, dedicată celor 76 de vârstnici găzduiți de Centrul Rezidențial din Ostroveni, aflat în subordinea Primăriei.
Prin aceste acțiuni, municipalitatea a dorit să transmită un mesaj de recunoștință și respect față de persoanele vârstnice, considerate repere morale și piloni ai comunității vâlcene.























Lasă un comentariu