Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Războiul replicilor între Mircea Gutău și Ion Nicolae

CONFLICT ELECTORAL. După o perioadă de timp în care nu și-a mai etalat „talentele” de orator în Consiliul Local, liberalul Ion Nicolae și-a dat, din nou, arama pe Față . Cunoscutul „Gică Contra” al Consiliului Local municipal nu s-a dezis nici zilele trecute, când a comentat aproape orice punct de pe ordinea de zi a ședinței ordinare, aberând pe marginea unor subiecte pe care nu le pricepe nici cu de-a dracu. Fiind în plină campanie electorală, Nicolae s-a trezit la viața, sperând sămai păcă lească câțiva electori tuciurii săvoteze cu partidul din care face parte. Din păcate, sărac cu duhul cum e el, nu și-a dat seama nici până acum că provoacă repulsie tuturor celor care doar îi aud vocea.

Aberații marca Nicolae

Consilierul local liberal, Ion Nicolae, a dovedit, încă o datădacă mai era nevoie, că nu-l intereseazăcâtuși de puțin proiectele Râmnicului sau problemele cu care se confruntă râmnicenii. La ultima ședințăa Consiliului Local, el nu s-a putut abține sănu comenteze pe marginea proiectului de hotărâre privind aprobarea studiului de fezabilitate pentru obiectivul de investiții „Pod peste râul Olănești în prelungire strada Carol I, inclusiv legăturile cu Calea lui Traian și strada Morilor”. Deși este consilier local de foarte mulți ani, Nicolae nu știa că soluția de a construi podul a venit în urma unui studiu de trafic, iar la dezbaterea publică ce a avut loc pe această temănu s-a sinchisit sămeargă. „Așa cum se prezintămaterialul, dintr-o eroare nu se specifică dacă valoarea crește sau scade. Ar fi bine săcunoaștem și aceste date. Nu în ultimul rând aș vrea săfac și o serie de precizări și chiar o propunere de soluție pentru acest proiect de hotărâre. Soluția este binevenită, degreveazăcirculația pe Strada Carol, dar eu aș pune câteva întrebări. Dacă podul este un rezultat al unui studiu de trafic și dacă , bineînțeles, studiul este avizat? Sunt convins că avem și certificat de urbanism că altfel nu puteam săsolicităm aceste date și dacă da, trebuie adus la cunoștințălocatarilor din zonăcă parterul și etajul I vor fi sub nivelul străzii și toți locatarii din partea dreaptăa Râului Olănești vor fi practic destul de incomodați de această situație. Nu în ultimul rând, aș veni cu propunerea ca această stradăsăfie pe piloți pentru a nu se înmormânta locatarii din blocurile din vecinătate, pentru că le luăm lumina. Și nu uitați că avem inclusiv taluzul care se va împinge înspre blocuri și, totodată, executându-se această porțiune de stradăpe piloți vom putea realiza și parcări subterane” – a spus liberalul Ion Nicolae.

Răspunsul primarului Mircea Gutău nu a întârziat săapară, el acuzându-l pe Nicolae că încearcă sădezinformeze opinia publică , mințind fără nerușinare. „Domnule Nicolae, noi am făcut dezbatere publică pentru acest proiect. Ceea ce faceți dvs. acum este strict campanie electorală. Dacă erați interesat, veneați la dezbatere așa cum au făcut o parte din consilierii locali. Acolo s-au analizat toate elementele legate de podul peste Râul Olănești. Acum veniți într-o ședințăde Consiliu Local numai săvăauziți vorbind. Noi nu facem pasaj suprateran, domne. Veniți și spuneți niște poante de adormit copiii cum că depășește nivelul I al blocului. Cum puteți sămințiți în fața atâtor oameni? Eu înțeleg că sunteți lihnit După voturi, dar nu ne putem bate joc de o investiție și sămințim cu nerușinare numai săapărem la televizor” – a spus Mircea Gutău.

Replici dure

Pe tot parcursul ședinței, între consilierul PNL și primarul Mircea Gutău au fost mai multe schimburi de replici dure, în final edilul-șef al Râmnicului reușind, ca de fiecare dată, să-l umilească pe Ion Nicolae. Orice om de bun simț ar fi încetat sămai comenteze aiurea pe marginea unor subiecte, nu, însă , și Nicolae. La un moment dat, Ion Nicolae s-a arătat surprins de faptul că nimeni din salănu-i înțelegea aberațiile, spunându-i primarului Gutău: „încerc săvăexplic ca săputeți înțelege. Mărog, nu știu care este pregătirea dvs. profesională”.

Nici de această datăreplica edilului-șef Mircea Gutău nu s-a lăsat așteptată, el umilindu-l pe Ion Nicolae și stârnind râsete în sală. „Sunt inginer mecanic și aș vrea săvăspun că examenele la facultate pe vremea lui Ceaușescu erau îngrozitoare. Cea mai mare concurență, trebuie sărecunoaștem, era la Drept și la Medicină. Apoi, erau inginerii mecanici, iar dacă nu reușeai săintri acolo, dădeai la Școala de Maiștri. Dacă nu intrai nici la Școala de Maiștri, te duceai la Facultatea de Mineri pe care ați absolvit-o dvs. Văspun asta numai că săștiți pregătirea pe care o avem fiecare dintre noi doi. Știu că ați stat foarte mult timp în subteran și când ieși la supraFață e greu săgândești normal. Văînțeleg!” – a încheiat primarul Râmnicului.

Claudia Stanciu