Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

415 muncitori la negru

 De la începutul anului și până în prezent:

 

În ultima perioadă , inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Vâlcea au demarat o adevăratăcampanie pentru combaterea muncii la negru. De la începutul anului până acum, 415 persoane care lucrau la negru au fost depistate de inspectorii de la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Vâlcea. Acestora li s-au aplicat sancțiuni în valoare totalăde 640.900 lei. De asemenea, inspectorii au aplicat peste 1.700 de sancțiuni pentru nerespectarea prevederilor legii în ceea ce privește securitatea și sănătatea în muncă și relațiile de muncă . Valoarea totalăa acestora este de 1.514.400 lei.

Conform legii, toți angajatorii sunt obligați săcompleteze un registru general de evidențăa salariaților, pe suport electronic. Acest registru este gestionat de Inspecția Muncii. până în prezent, în județul nostru există6.615 angajatori, iar 74.611 persoane sunt angajate cu carte de muncă .

 

40 de muncitori lucrau la negru

 

În luna iulie a acestui an angajații ITM Vâlcea au efectuat controale cu ajutorul polițiștilor și au identificat 40 de persoane care munceau la negru. În baza de date a ITM-ului s-au înregistrat, până în acest moment, 51 accidente de muncă dintre care două mortale. „La începutul lunii august un bărbat de profesie fasonator mecanic a murit la locul de muncă . Alexandru Gheorghe, de 65 ani lucra la SC ARC SRL, din Rm. Vâlcea, societate ce se ocupăcu exploatarea forestieră. În timp ce tăia un copac a fost lovit de o cracă a acestuia. Evenimentul s-a produs în comuna Stoenești”, a declarat Ion Nicolăescu, inspector șef ITM Vâlcea.