Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

SĂPTĂMÂNA vâlceană PE SCURT

somitatea cu zeci de fini în Colonia Nuci, Ion Nicolae, s-a împotrivit ajutorului dat de Primărie celor păgubiți de foc, iar acum apare un alt liberal foarte priceput în scenă: prefectul (apolitic) Radu Renga ” rămânem la Prefectură. Instituția în vârful că reia stăcocoțat Radu Renga și-a dovedit din plin caracterul apolitic ” unii, chiar și de prin presă , vor sădea credit ideii că deputatul Aurel Vlădoiu nu ar trebui săcandideze pentru un nou mandat în colegiul Horezu ” pe fostul șef al organizației municipale, Ion Tudor, un fost pesedist cu vederi liberale, dar și conservatoare, dar și „penegiste”, dar și altele, îl bate gândul săcandideze împotriva lui Aurel Vlădoiu în colegiul Horezu ” După descinderile la domicilii și arestarea luna trecutăa celor 23 de hackeri, majoritatea din județul Vâlcea, s-a indus opiniei publice senzația că ” zilele trecute, liberalii vâlceni și-au făcut staff-urile de campanie, iar cel ce va conduce campania electoralăa PNL Vâlcea este chiar fostul viceprimar al Râmnicului, Constantin Moncenu ” recent a fost inauguratăbaza sportivăși de agrement din Zona Nord și care aparține societății Hidroelectrica

 

 

” Prima datăa fost incendiul. Apoi, cel mai mare inspector pe care l-a avut Vâlcea în construcții, sigur că -l știți pe Ion Nicolae, a apărut la televizor și a spus că oamenii lui n-au nici o vinăîn privința mansardelor de pe strada Gib Mihăescu. Mai mult, somitatea cu zeci de fini în Colonia Nuci s-a împotrivit ajutorului dat de Primăriei celor păgubiți de foc, iar acum apare un alt liberal foarte priceput în scenă: prefectul (apolitic) Radu Renga. La ordinul acestuia, se făcu o comisie mixtăpentru inventarierea construcțiilor care au fost mansardate în Vâlcea. Firesc, neregulile nu au întârziat săapară! De exemplu, la Liceul de Artălucrările de mansardare au fost demarate fără solicitarea avizului de securitate la incendiu și fără obținerea autorizației de construire, iar la Spitalul Județean de Urgență, în perioada 2005-2006, s-a executat mansardarea clădirii și amenajarea de birouri încă lcându-se reglementările legale în vigoare. Bun, am înțeles, domnu’ Renga! Iar dumneavoastră, cu puterea foarte mare pe care v-o dăfuncția, n-ar fi trebuit săverificați toate astea înaintea incendiului de la pe Gib Mihăescu? Ce văîmpiedică săfiți un prefect adevărat, nu un executant cuminte al hârtiilor ce vin de la București?

” Rămânem la Prefectură. Instituția în vârful că reia stăcocoțat Radu Renga și-a dovedit din plin caracterul apolitic. Astfel, După două adrese și trei telefoane că tre Consiliul Județean, Renga a decis săatace în contencios administrativ constituirea comisiilor CJ. De fapt, prefectul a respectat „ordinul de la partid”, adică de la PNL, formațiune care l-a propulsat în locul Anuței Handolescu. Prefectul Renga nu numai că se face că nu-nțelege cum funcționeazăjocul politic, dar blocheazăși activitatea curentăa instituției condusăde Ion Cîlea, pus la grea încercare de primarii din județ. Aceștia solicită, pe bunădreptate, deblocarea situației în CJ, respectiv a fondurilor destinate investițiilor, lucrărilor deja efectuate, salariilor. Ca săînțeleagăde ce nu merge treaba, toți primarii din județ (chiar și cei de la PNL) sunt invitați sămeargăla prefect în birou, să-l întrebe pe el unde-s fondurile.

” Unii, chiar și de prin presă , vor sădea credit ideii că deputatul Aurel Vlădoiu nu ar trebui săcandideze pentru un nou mandat în colegiul Horezu. C-ar fi lupta prea strânsă, c-ar fi periculoși adversari, că altcineva va fi trimis de la „centru”… Răspândacii ar trebui să-și ținăpliscu’, pentru că un lucru e cert: chiar liderul PSD, Mircea Geoană, l-a asigurat recent pe Vlădoiu că el este candidatul pentru colegiul „deputățesc” Horezu! Aceiași, de care vorbeam mai devreme, vor să-l scoatădefinitiv din că rți pe Laurențiu Coca și să-l îndemne pe Vlădoiu spre colegiul senatorial Bălcești-Drăgășani.

” Rămânem la PSD. Ba nu! La PNL. Pe fostul șef al organizației municipale, Ion Tudor, un fost pesedist cu vederi liberale, dar și conservatoare, dar și „penegiste”, dar și altele, îl bate gândul săcandideze împotriva lui Aurel Vlădoiu în colegiul Horezu. C-o fi de la PNL, c-o fi din partea nimănui (a se citi independent), candidatura lui Tudor prinde contur, mai ales că soțul managerului de la Uzina Mecanică a fost văzut, zilele trecute, prin comunele din zona Horezu. Unii răutăcioși spun c-a fost în campanie electoralăîn nume propriu, alți – măi răi de gură- c-ar fi fost din partea PNL, iar cei mai răi – că s-a deplasat degeaba. Om vedea

” După descinderile la domicilii și arestarea luna trecutăa celor 23 de hackeri, majoritatea din județul Vâlcea, s-a indus opiniei publice senzația (o manipulare grosolanăsprijinităși de avocații infractorilor pe internet) că fenomenul a fost estompat, că s-a lăsat liniștea în „domeniu” și că se așteaptădoar pronunțarea sentințelor de că tre Justiție. Conform proverbului care spune că „în România o minune ține trei zile”, avocații așteaptăca timpul săîși lase amprenta și ca lumea săuite evenimentul la care facem referire. Se sperăca astfel „apele săse mai liniștească ” și cei reținuți săpoatăbeneficia de o oarecare clemențădin partea judecă torilor, clemențăcare s-ar regăsi în sentințele care se vor pronunța. Dar . Din informațiile pe care le-am primit recent din penitenciarul în care sunt reținuți cei 23 de hackeri, reiese faptul că 2 sau 3 dintre ei s-au „spart la gușă” și vor sătragăalături de ei și angajați ai Inspectoratului de Poliție Vâlcea. Conform celor pe care le-ar fi declarat „gușații”, majoritatea banilor obținuți prin înșelăciune de pe tranzacțiile de pe Internet, ar fi ajuns în buzunarele unor ofițeri de la județ, special desemnați săse ocupe de rezolvarea infracțiunilor electronice. Ne este greu săcredem asemenea zvonuri, dar nu excludem posibilitatea. Teoretic, trebuie demaratăo anchetăcare sălămurească incertitudinea, iar dacă ceva se adeverește ca fiind adevărat așteptăm (curioși) și nume.

” Zilele trecute, liberalii vâlceni și-au făcut staff-urile de campanie, iar cel ce va conduce campania electoralăa PNL Vâlcea este chiar fostul viceprimar al Râmnicului, Constantin Moncenu. Mai mult, de imaginea partidului pe durata campaniei se va ocupa Bogdan Pistol, iar coordonator este nimeni altul decât eternul și fascinantul Gică Păsat. Acesta din urmă, este cunoscut în cercurile liberale ca fiind „omul care nu se ocupăde nimic”. Întreaga atitudine politică a lui Păsat se rezumădoar la vorbe și la stabilirea de planuri politice irealizabile, pe care este în stare săle prezinte oricui este dispus să-l asculte. Cum aceștia sunt puțini la număr, se zvonește că Păsat a că pătat și un gest reflex de a vorbi fără punctuație, lăsând impresia unei „cascade verbale”, din păcate fără cap și fără coadă. Colegii săi de partid sunt sceptici în ceea ce privește aportul lui Gică Păsat în campania electoralădin toamna acestui an. De ce? Pentru că în campania pentru alegerile locale, el a primit sarcina din partea Biroului Permanent Județean al PNL săse ocupe de localitățile Ionești, Ghioroiu, Lăcusteni, Lăpușata, Copăceni și Bălcești. De unde atâta Gică Păsat nu le-a dat nicio mânăde ajutor candidaților la primărie. Ca urmare, în niciuna din aceste localități PNL-ul nu a izbutit săcâștige fotoliul de primar, ba mai mult nu a luat nici mulți consilieri locali. Gurile rele din partid, spun că Păsat a fost desemnat coordonator de campanie pentru că nu iese din cuvântul șefului său de partid Emilian Frâncu, făcându-i acestuia toate voile. Halal echipă!

” Recent a fost inauguratăbaza sportivăși de agrement din Zona Nord și care aparține societății Hidroelectrica. Cu teren de tenis, de fotbal și cu piscinăapropiatăde standarde olimpice, baza a devenit repede un centru de atracție. Dar, doar pentru angajații firmei sau a rudelor acestora. Intrarea în incintăse face pe bazăde legitimație, document care trebuie semnat obligatoriu de unul dintre directorii firmei. Și când se părea că toate lucrurile au intrat în normal, s-a dat semnalul de închidere a lăcașului, în scopul modernizării. „Ca la români” se poate spune! Motivul întreruperii activității „scă ldătoarei”, cu tentădiscriminatorie, a fost unul întemeiat. Din grabăcică , sau din necunoaștere mai bine spus, nisipul care a fost împrăștiat pe post de plajă, a fost nivelat pânăla marginea bazinului. Urmarea este lesne de intuit. De pe picioarele hidro-electricienilor, nisipul s-a mutat repede în apa din piscină. Neajunsul a fost remarcat urgent și bucuria „privilegiaților” nu a fost de durată. Gurile rele vorbesc însăcă , nu acesta ar fi adevăratul motiv al întreruperii activității ștrandului din Nord. Legitimațiile false care au apărut și care au permis accesul în incintăa fel și fel de persoane dubioase ar fi principala motivație. În prezent, la Hidroelectrica, din cauza unui ordin de sus, se întocmesc noi liste cu cei care vor avea acces pe viitor la piscinăși existăsuspiciunea că toți cei trecuți în tabele vor fi verificați riguros. Așa o fi, nu comentăm. Dar stăm și ne întrebăm dacă își mai are rost existența acelui Consiliu al Discriminării și dacă atitudinea pe care o au cei de la Hidroelectrica fațăde restul râmnicenilor nu seamănăflagrant cu atitudinea celor care afișeazăpe ușile cârciumilor afișe de genul „intrarea rromilor interzisă”, spre exemplu.