Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

SJU a semnat contractul pentru dializă

Conflictul dintre Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate Vâlcea  şi Spitalul Judeţean de Urgenţă a fost soluţionat săptămâna aceasta. Cele două instituţii au semnat contractul pentru cei 31 de pacienţi ai secţiei de dializă din  cadrul spitalului judeţean.

Rodica Mărginean, directorul CAS Vâlcea, a declarat că respectivul contract nu prevede şi perioada celor cinci luni în care SJU a refuzat semnarea contractului.

,,Contractul cu Spitalul Judeţean s-a semnat cu data de 1 octombrie şi a semnat pentru 31 de pacienţi, pentru care am primit credite bugetare şi credite de angajament cu plata în 2010. La rectificarea din octombrie vom primi şi sumele pentru serviciile din 2010, pentru a nu trece cu ele în anul viitor. Sperăm să trecem în 2011 doar cu luna decembrie. Ne-au fost alocate, lunar,  câte 230.000 lei, pentru ultimele trei luni ale anului, cele 5 luni în care nu a existat un contract, respectiv 1 mai – 1 octombrie, nu fac obiectul acestui contract.  Atunci, discuţiile au plecat tot de la bani. Suma alocată a fost  insuficientă pentru cei 26 de pacienţi, din care  13 dializaţi şi 13 cu hemodializă,  şi  am propus conducerii spitalului să le dăm bani, dar pentru tratamente mai puţine în speranţa că vom obţine banii pe parcurs, prin suplimentări, la rectificarea bugetară”, a afirmat directorul CAS Vâlcea.

Consiliul Judeţean s-a implicat în conflict

După preluarea, prin descentralizare, a Spitalului de Urgenţă, Consiliul Judeţean Vâlcea a declanşat o corespondenţă intensă cu Ministerul Sănătăţii şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, cărora le-au fost adresate mai multe memorii în vederea suplimentării fondurilor prevăzute prin contractul iniţial până la acoperirea integrală a cheltuielilor reale pentru serviciile medicale de dializă.

În urma intervenţiilor repetate şi insistente, la sfârşitul săptămânii trecute, preşedintele Consiliului Judeţean, dr. ing. Ion Cîlea, împreună cu conducerea Spitalului de Urgenţă au fost invitaţi să participe la o întâlnire de mediere organizată în cadrul CNAS. Negocierile s-au finalizat cu perfectarea unui contract de furnizare a serviciilor de dializă până la sfârşitul acestui an, fiind luaţi în considerare toţi pacienţii aflaţi sub tratament de dializă în cadrul secţiei medicale de specialitate a Spitalului Judeţean de Urgenţă Vâlcea.

DANA NEDESCU