Focar de infecție
SITUAȚIE INSUPORTABILĂ. Localnicii sunt nemulțumiți că trebuie săsuporte mirosurile și mizeria de la ferma de pui din localitate. Zona s-a umplut de șobolani și muște, iar pânza freatică este contaminată.
Săptămâna trecută, localnicii din Frâncești au recurs la o formă protest mai puțin obișnuită. Nemulțumiți că zilnic trebuie săsuporte mirosurile și mizeria de la ferma de pui din localitate, oamenii au făcut un panou pe care au desenat un cap de mort și au scris „Zona morții lente”. Panoul a fost scris cu litere albe pe un fond negru și a fost montat pe un tractor, la intrarea în comună. În acest mod, oamenii și-au exprimat îngrijorarea Față de această situație, care le primejduiește viețile. Ei se tem că mirosul și mizeria pe care trebuie săle suporte zilnic le-ar putea pune în pericol sănătatea. Pe lângă toate acestea, zona s-a umplut de șobolani și muște, iar pânza freatică este contaminată. Oamenii acuzăconducerea fermei de pui că unitatea nu a fost dotatăcu o instalație de condensare și cu filtre la coșul de evacuare, toate noxele toxice ajungând în atmosferă. De cum intri în Frâncești, te întâmpinăun panou uriaș pe care poți citi: „Locul unde poluarea a atins un înalt grad de risc biologic creat de SC AVICARVIL prin deversarea de ape uzate, depozitarea reziduurilor microbiene în spații necorespunzătoare și răspândirea în atmosferăa noxelor toxice de la dezhidratarea mortăciunilor, inundarea locuințelor cu muște și aer viciat urât mirositor. Pericol de infecții”.
Autoritățile o dau cotită
Cu toate acestea, autoritățile vâlcene susțin cu tărie că ferma respectănormele de mediu și că „micile” nereguli vor fi remediate cât mai curând posibil. Comisarul șef al Gărzii de Mediu Vâlcea, Tiberiu Berbece, afirmăcă unitatea este autorizatăintegral și are un program de conformare cu normele UE până în anul 2013. El mai spune că societatea funcționeazădoar de 3 luni, iar angajații nu s-au obișnuit încă cu noile echipamente achiziționate. „Am avut o discuție cu cei din conducerea fermei chiar săptămâna trecutăși le-am pus în vedere săidentifice toate conductele care ar putea cauza probleme. Le-am dat chiar și o amendăde 12 milioane lei vechi, iar săptămâna viitoare vom merge din nou în control” – ne-a declarat Tiberiu Berbece.
pixwell_single_like(); ?>


















Lasă un comentariu