Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Beți, drogați sau fără permis! Asa au fost depistați șoferii în trafic, de către polițiștii vâlceni!

În perioada 26 – 28 iulie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vâlcea au acționat, în județul Vâlcea, pentru prevenirea accidentelor rutiere.
Astfel, marea le-a fost mirarea polițiștilor să descopere șoferi beți, drogați sau fara permis la volanele mașinilor, pe drumurile județului Vâlcea!

Așadar, câteva exemple sunt următoarele :

Pe 26 iulie, în jurul orei 20:30, pe strada Decebal, în municipiul Drăgășani, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Munipiului Drăgășani au oprit pentru control, un autoturism, condus de către un tânăr, de 22 de ani, din localitate.
În urma testării acestuia cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive.
Conducătorul auto a fost transportat la spital, unde i-au fost recoltate probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise, cercetările fiind continuate de către polițiști.

Alt caz, pe data de 27 iulie, în jurul orei 22:00, polițiștii Serviciului Rutier Vâlcea au depistat pe strada Remus Bellu din municipiul Râmnicu Vâlcea, un bărbat, de 59 de ani, în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului.

Astfel, în urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat valoarea de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior acesta fiind transportat la o unitate medicală în vederea recoltării probelor biologice pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.

Polițiștii continuă cercetările, urmând a fi dispuse mărsurile legale care se impun.

Iar ieri, 28 iulie, ora 19:30, polițiști din cadrul Serviciului Rutier Dolj au depistat un bărbat, de 61 de ani, din municipiul Iași, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 678A, în localitatea Milcoiu.

În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că acesta nu deține permis de conducere valabil pentru nicio categorie de vehicule.

În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.