Un sondaj recent, realizat de băncile centrale austriece și transmis către HotNews, arată că România se află pe primul loc în Europa Centrală și de Sud-Est în ceea ce privește intențiile de emigrare.
Potrivit datelor, 3,4% dintre românii cu vârsta de peste 18 ani declară că au în plan să plece din țară în următoarele 12 luni. Raportat la populația adultă de 15,37 milioane de persoane, acest procent înseamnă peste 522.000 de potențiali emigranți.
Mai mult, peste 10% dintre adulți afirmă că intenționează să emigreze în următorii zece ani, semn că fenomenul rămâne unul de amploare și de durată.
Motivele principale invocate de respondenți sunt legate în primul rând de oportunitățile de muncă din străinătate, urmate de dorința de a trăi în condiții de viață mai bune.
Datele vin în contextul în care, numai anul trecut, aproximativ 230.000 de români au părăsit țara, echivalentul populației unui județ mediu. Dintre aceștia, 131.000 au fost bărbați și 97.000 femei.
Concluziile sondajului pun din nou în lumină un fenomen care afectează profund România – migrația masivă a populației active, cu impact direct asupra pieței muncii, dar și asupra demografiei.
pixwell_single_like(); ?>




















Lasă un comentariu