În cadrul ultimei şedinţe a Consiliului Local al Municipiului Drăgăşani, aleşii locali au fost pur şi simplu forţaţi ca să voteze în favoarea majorării preţului la apa potabilă. Metoda aleasă de executiv pentru a le impune consilierilor să fie de acord cu această majorare a fost ameninţarea: ori votaţi, ori pierdem bani de la UE! Primarul social-democrat Cristian Nedelcu a spus că în cazul în care nu se majorează preţul la apă, nimeni nu are garanţia că poate recupera suma de 13 milioane de euro ce ar trebui investiţi în modernizarea reţelelor de distribuţie, prelungirea acestora astfel încât cel puţin 96% din drăgăşeneni să poată beneficia de apă potabilă, precum şi în sporirea calităţii apei. „Ştiţi că eu am fost întotdeauna împotriva majorării preţurilor. Şi când zic preţuri nu mă refer numai la apă. Eu am vrut dintotdeauna un trai ieftin pentru drăgăşeneni, dar acum chiar nu ne putem opune. Este vorba de 13 milioane de euro pe care altfel nu avem cum să îi obţinem, decât dacă dovedim că suntem capabili să amortizăm rapid această investiţie”, a spus şeful executivului din urbea vinului. Singurii consilieri care au dovedit că au respect pentru drăgăşeneni au fost, culmea, cei de la PD-L, trei la număr şi doi liberali, unul din ei motivând că după ce că este cadru didactic şi i-a fost luată o parte din leafă, dacă se mai scumpeşte şi apa, ar risca să moară şi de sete, nu numai de foame…
RAUL POP
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu