Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Cartierul Ostroveni a fost transformat în pistă de raliuri

Cartierul râmnicean Ostroveni este, noapte de noapte, asediat de băieții de bani gata care, având la dispoziție ma șini cu motoare puternice, și-au găsit o nouă pasiune în a organiza raliuri. Dacă până acum câteva luni Bulevardul Dem Rădulescu era ” parcul de distracții” al tinerilor teribiliști, acum ” cursele nebune” s-au transferat pe străzile lăturalnice ale Ostroveniului, mai exact în zona ” Maidan” și în zona ” Tic-Tac” . Asta pentru că, Poliția Rutieră din Rm. Vâlcea a postat pe Bulevard o patrulă de polițiști rutieri și polițiști locali, ce sunt dotați și cu radar. Din păcate însă, numărul mic de polițiști rutieri nu poate să acopere activitatea pe toate străzile din municipiu, conducerea Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Vâlcea sperând ca cele 6 camere de supraveghere cu focalizare pe numărul de înmatriculare montate recent să suplinească lipsa de personal. ” Știu problemele care sunt în cartierul Ostroveni și am încercat din răsputeri să le rezolvăm. Personal m-am ocupat ca pe Bulevardul Dem Rădulescu să avem tot timpul o patrulă noaptea pentru a nu se mai organiza astfel de curse. Din păcate este și foarte greu de dovedit că se desfășoară curse ilegale de ma șini și de aceea, când îi prindem, îi amendăm pentru absolut orice neregulă pe care o găsim. Numai așa putem să-i împiedicăm să mai participe la aceste curse. O să luăm măsuri pe toate străzile din Râmnic și sper ca și noile camere de supraveghere montate să ne ajute să-i depistăm pe acești indivizi” „ne-a declarat inspectorul-șef al IPJ Vâlcea, chestorul Ion Stoica.

Nu mai departe de luna iunie a acestui an, pe Bulevardul Dem Rădulescu polițiștii rutieri au prins doi tineri cu viteze de peste 140 km/h, ei ridicându-le permisul.

CLAUDIA STANCIU