Rădulescu se grăbește să scape de URBAN pentru a face loc ROSAL -ului
LICITAȚE. Zilele trecute, consilierii locali au aprobat caietul de sarcini al serviciului public de salubrizare al municipiului Râmnicu Vâlcea, precum și a criteriilor de selecție în vederea delegării gestiunii acestui serviciu către un alt operator. Potrivit spuselor primarului Râmnicului, Romeo Rădulescu, societatea care se ocupa până acum de strângerea deșeurilor din oraș nu se mai poate înscrie la licitație datorită faptului că nu are plătită, de mai bine de doi ani, redevența către municipalitate.
Potrivit legii, concesionarul (SC URBAN SA) avea obligația de a plăti lunar redevența, iar neplata cuantumului acesteia și a penalităților mai mult de 3 luni atrage desființarea de drept a contractului, fără a mai fi necesară punerea în întârziere sau îndeplinirea vreunei alte formalități prealabile, susține primarul Rădulescu. Astfel, municipalitatea a decis demararea procedurii licitației publice deschise în urma căreia să fie desemnat un alt operator al acestui serviciu public. În ultima șiedință de Consiliu Local, s-a aprobat ca redevența lunară către primărie să fie de minimum 8,0 Euro/tona de deșeuri colectată fără TVA, iar tariful maxim practicat de noul operator de salubritate să nu depășească 33 Euro/tonă, adică 11.55 Euro/mc), la care se adaugă TVA, cel puțin un an de la data încheierii contractului. Trebuie însă spus că URBAN practica un preț mult mai mic decât noua societate care se va ocupa de strângerea deșeurilor „18,57 Euro/tonă „consilierii propunând acum un preț aproape dublu.
Interese de partid
Pentru edilul municipiului faptul că URBAN nu și-a plătit redevența către primărie de atâta timp a căzut ca o mănușă, mai ales că Rădulescu își dorește de multă vreme, cu ardoare, să aducă în Vâlcea ROSAL-ul, firma de salubritate a omului de afaceri pedelist, Silviu Prigoană. Tocmai de aceea, primarul s-a grăbit să facă toate demersurile pentru ca acest lucru să se întâmple, doar că angajații primăriei, în goana pixului, nu au respectat o serie de Hotărâri de Guvern, motiv pentru care cei din Ministerul Finanțelor au refuzat cererile de ofertă pentru că, zice Rădulescu, ” nu erau exact pe lege” .
Dar, atunci când vine vorba de satisfacerea intereselor de partid, legea nu mai are nicio valoare și orice afirmație legată de acest subiect este considerată de edil ” o răutate jurnalistică nejustificată” . Faptul că Rădulescu ar prefera ca în Râmnic gunoiul să fie ridicat de ROSAL nu este deloc o poveste și nicio declarație gratuită. În campania electorală pentru Primăria Râmnicului, dar și multă vreme după aceea, Honorius Prigoană, fiul afaceristului bucureștean, a fost văzut adesea lângă Rădulescu, prietenia dintre ei lăsând să se întrevadă un interes ascuns. Consilierii locali din PSD și PNL au observat și ei acest aspect, acuzându-l pe edil, de mai multe rânduri în șiedințele de Consiliu Local, că vrea să scape cât mai repede de URBAN pentru a face loc, pe piață, ROSAL-ului.
OLIVIA PÎRVU-CÎRCIU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu