prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea Teodor Trancă este cercetat de procurorii anticorupției surse din interiorul DNA au precizat că acuzarea oficialului vâlcean a aparut pe fondul unor dispute personale în randul procurorilor, Teodor Trancă fiind unul din cei trei procurori români trimi și – primii – la specialzare în lupta împotriva corupției, în Madrid – Spania (bursă ONU), împreună cu Ioan Amarie, devenit, mai târziu, procuror șief al Parchetului Național Anticorupție Sensibilă la lupta împotriva corupției, întreaga suflare națională a rămas stupefiată la aflarea veștii că Teodor Trancă – prim procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea este anchetat de Serviciului Teritorial Pitești al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), fiind incriminat în dosarele omului de afaceri Ovidiu Ciogescu, patronul SC Electrovâlcea, care împreună cu fostul director CEC Bank, Dorin Dobrișan, se află în arest preventiv de mai bine de două luni de zile, fiind acuzați de dare de mită, respectiv luare de mită, abuz în serviciu contra intereselor publice în formă calificată și continuată și uz de fals. Pe fondul curiozității maladive, televizoriștii români s-au așezat în fața mijlocului modern de informare, asistând la un show de zile mari, cu percheziții, chemări la anchetă în fapt de seară, sâmbăta, atunci când nu se mai lucrează, ordine de aducere date prin fax polițiștilor vâlceni, ridicarea pașaportului anchetatului, pentru a nu putea pleca din țară, nesocotind posibilitatea de a ie și prin punctele vamale doar cu buletinul și comunicarea interdicției de a părăsi țara, fără să i se prezinte acestuia materialele de urmărire penală, printr-un proces verbal care să menționeze faptele pentru care vâlceanul nostru este anchetat. Și dacă ținem cont că toate acestea i s-au întâmplat unui prim procuror de județ, nu mai trebuie să ne mirăm de cele ce i se pot întâmpla unui român obișnuit, ce se cutremură în fotoliul de acasă, văzând la televizor ce poate păți un prim procuror din România. Mituitorul Omul de afaceri Ovidiu Ciogescu a fost arestat într-o cauză veche de prin anul 2008, considerat fiind infractor, din motiv că ar fi dat mită mai multor oficialități vâlcene, pentru rezolvarea afacerilor sale sau rezolvarea unor probleme personale ce și le-ar fi dorit favorabile. În dosarul „Mită la CEC Bank” „Ciogescu a fost implicat alături de ex-bancherul Dorin Dobrișan, fost director la CEC Bank și arestat preventiv, de mai bine de două luni, fiind acuzat de dare de mită, respectiv luare de mită, abuz în serviciu contra intereselor publice în formă calificată și continuată și uz de fals (Dobrișan). Cauza se află pe rolul instanței Tribunalului Vâlcea, la un complet de judecată condus de judecătorul Ștefan Claudin, aflat pe ultimii metri de activitate, înainte de pensionare. Din informațiile noastre, Ciogescu nu ar fi recunoscut nimic din acuzațiile ce i s-au adus și nici nu a dat vreo declarație de incriminarea cuiva, dar, la percheziție, i s-a găsit un caiet unde sunt inserate bunuri casnice și electrocasnice despre care se crede că au reprezentat obiectul mitei date mai multor oficiali vâlceni, printre care și prim procurorului Trancă. Un zvon de ultimă oră afirmă că Ciogescu, conștientizând că pedeapsa penală ce o va primi este mare, a căzut la înțelegere cu anchetatorul DNA, „predându-l” pe prim procurorul Trancă, în schimbul reducerii încadrării penale, respectiv a executării pedepsei, chestiune absolut legală. Percheziția Procurorul Radu Savastian, plecat legendat la percheziție, în justificarea acțiunii, a comunicat că se caută niște poze ale infractorului Ciogescu împreună cu procurorul Trancă, dar și ale iubitei omului de afaceri (Ramona, fostă Deaconescu, salariată la firma afaceristului arestat) alături de procurorul vâlcean. Sub acest motiv, s-au percheziționat locuința prim procurorului din Rm. Vâlcea, Atelierul de coafură al ginerelui acestuia, casa părintească din Drăgoești și biroul din Procuratura Vâlcea, dar, în realitate, se căuta altceva. Procurorul piteștean Radu Savastian, anchetatorul cazului, și-a croit ancheta, pornind de la suspiciunile de luare de mită și trafic de influență, convingând un tânăr judecător de la Înalta Curte de Casație și Justiție să semneze mandatul de percheziționarea domiciliului familiei Trancă. Faptul că adresa de pe mandat nu concordă cu realitatea topografică a imobilului locuință familială, denotă superficialitatea tratării cauzei, ceea ce a determinat și comiterea unor abuzuri prin acțiunea întreprinsă. Imobilul percheziționat, cel din municipiul Rm. Vâlcea, se află pe o altă stradă decât acolo unde și-a dat acceptul constituțional judecătorul de la ICCJ a României, fapt ce constituie o ilegalitate crasă. Mai mult decât atât, echipa anchetatorului Savastian, a făcut percheziție în firma ginerelui prim procurorului, unde se crede că s-ar afla bunurile dăruite de Ovidiu Ciogescu, firmă ce funcționează într-un spațiu imobiliar ce nu mai aparține (notarial!) familiei Trancă. La sfârșitul percheziției (făcută la altă adresă decât de cea din mandatul de percheziție și într-un spațiu imobiliar ce nu aparține celui percheziționat), s-a întocmit un proces verbal, unde s-au trecut toate bunurile din coaforul firmei administratorului Ionuț Săndulescu, soțul fiicei prim procurorului și bunurile electrocasnice găsite în locuința de domiciliu. Menționăm că la percheziție au participat 40 de oameni ai legii, polițiști și procurori, majoritatea din aceștia acționând din spatele cagulelor negre. A urmat apoi, percheziționarea biroului din Parchetul Județean Vâlcea, de unde s-au identificat câteva dosare și documente considerate importante în interesul cauzei. După ridicarea acestora, s-a plecat la domiciliul părinților prim procurorului, din comuna Drăgoești, județul Vâlcea. Un martor asistent ne-a povestit cum s-a desfășurat ancheta acolo, menționând un fapt care ține nu de procedura standard a acțiunilor de acest gen, ci de gradul de civilizație a celor ce reprezintă forța coercitivă a statului, de abuzul comis de oamenii legii la perchezițiile domiciliare. Ne vedem siliți să menționăm că percheziția se făcea în casa unui intelectual, unui prim procuror județean, fost șief al procurorului care coordona ancheta DNA. „La percheziție au participat vreo 20 de polițiști, condu și de un procuror. Domnul Ionuț (ginerele percheziționatului – n.r.), văzându-i că intră încălțați în casă, i-a rugat să se descalțe, ca să nu murdărească covoarele și să lase, în ordine, lucrurile prin care vor umbla. De și s-au codit un pic, majoritatea polițiștilor au început să se descalțe. Dar a venit șieful lor, care, pe un ton dictatorial, le-a ordonat să se încalțe, spunând că la percheziție ei nu se descalță, pentru că așa vrea el, că ei sunt forța polițienească și toată lumea trebuie să li se supună ( )” . Ce ar mai fi de zis? Ne aflăm nu în România anului 2010, ci într-un stat bantustanizat, unde forța polițienească reprezintă dictatura. De unde democrație în România ce vrea să intre în UE? Precizare Ar trebui să nu surprindă pe nimeni titlul articolului, pentru că din datele ce le deținem, acțiunea chiar a fost un show mediatic, sacrificându-se un demnitar, pentru a se putea convinge comisarii europeni că lupta împotriva corupției de la noi este dusă susținut ca, doar, doar să ni se ridice steagul trist înfipt pe harta Justiției românești, ce ne înfrânează intrarea, cu drepturi depline, în UE. În justificarea show-ului, amintim că după terminarea percheziției, lui Teodor Trancă i s-a înmânat o invitație de a se prezenta luni, 15 noiembrie, la ora 10, la sediul DNA, din Pitești. Omul, supărat de cele ce i se întâmplă, a căzut rău de tot psihic, dar a rezistat puternic, văzând că i se prezintă polițiști la ușa casei, menționând că li s-a ordonat să-l escorteze la DNA, în zi de sâmbătă, la ora 21. Ajuns între polițiști la Pitești, mare a fost surpriza să se constate că întreaga presă argeșeană (televiziuni locale și corespondenți ai posturilor naționale și presa scrisă) se afla pe trotuarul din fața instituției anticorupție. Apoi, intrat în biroul procurorului Radu Savastian (ce ÎNCĂ nu ajunsese acasă!), procurorul Trancă a aflat că nu a fost chemat de nimeni la anchetă și că… a venit singur la DNA. Atunci, ce au mai căutat  polițiștii la ușa sa, „itinerați la casa prim procurorului” , printr-un fax emis de DNA? Evident, Teodor Trancă și-a chemat avocații și i-a așteptat să vină de la București, în fața sediului DNA, unde a fost filmat și parafilmat, până la ora 3:00 dimineața, când a reintrat la procuror, pentru ca acesta să-i spună să se reîntoarcă, a doua zi, la ora 10:00, pentru anchetare. Luni, la ora comunicată prin invitație, era numai presă în față, la DNA. Mai târziu, s-a aflat că procurorul acceptase decalarea orei, la cererea avocaților învinuitului, pentru ora 14:30, lucru cunoscut de întreaga presă argeșeană. Intrat, la această oră, la procuror, s-a aflat, pe canale cunoscute doar de colegii din presa piteșteană și de sursele DNA, că prim procurorului i s-a comuniat oficial, față-n față, să nu părăsească țara și că, în timp ce seafla sub anchetă, polițiștii vâlceni i-au ridicat, de acasă, pașaportul. Evident, șitirile acestea au plecat rapid spre televiziuni, stârnind suspiciunea unei coordonări mediatice discrete. Apoi, unul dintre ziariștii prezenți, prin mărturisirea lui confidențială, ne-a întărit convingerea regiei show-ului. „Până va avea loc prime-time-ul televiziunilor centrale, lui Trancă i se va da drumul acasă. Toată țara, la ora 19:00, la șitiri, trebuie să vadă că a fost eliberat.” „ne-a spus, binevoitor, colegul informat. Și așa s-a și întâmplat! După fix 4 ore, la orele 18.30, prim-procurorul vâlcean Teodor Trancă a ie șit liber din sediul DNA, însoțit doar de avocații săi ale și. Vom reveni cu ample amănunte. N.B.: – Prim-procurorul Teodor Trancă este suspectat și de trafic de influență, în caz, fiind vorba de 7 dosare de urmărire penală, despre care se spune că au fost stopate de la valorificare datorită intervenției sale. Numai că acestea au număr de intrare de Poliție și nicidecum de Procuratură, iar toate sunt cu plângeri penale din zona de sud a județului. Romeo POPESCU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu