NEMULŢUMIRI. În cadrul unei întâlniri ce a avut loc în oraşul Bălceşti, edilii social-democraţi vâlceni s-au declarat nemulţumiţi de modul de repartizare a banilor de către conducerea Consiliului Judeţean Vâlcea. Cel mai vehement a fost primarul localităţii Fârtăţeşti, Nicolae Voicescu, care i-a reproşat liderului PSD Vâlcea, Ion Cîlea, că minte cu neruşinare. Lucrurile sunt cu atât mai îngrijorătoare pentru preşedintele pesediştilor vâlceni cu cât prezenţa a fost destul de scăzută la şedinţă, mulţi primari alegând să nu vină la întâlnire. Din câte se pare, şedinţa a fost făcută cu scopul de a detensiona atmosfera în zonă, social-democraţii din sudul judeţului trăgând mai multe semnale de alarmă în ultima perioadă în privinţa nemulţumirile lor.
Nu mai departe de zilele trecute, în sala de şedinţe a Primăriei Bălceşti a avut loc o întâlnire incendiară între primarii social-democraţi din sudul judeţului şi conducerea Organizaţiei Judeţene a PSD Vâlcea. Încă de la începutul şedinţei, preşedintele Ion Cîlea şi secretarul executiv Dumitru Persu au rămas uimiţi când au văzut că în sală nu s-au adunat decât puţin peste 30 de persoane, dintre care doar patru primari şi aceştia puşi pe harţă. Cel mai vehement contestatar al conducerii PSD Vâlcea s-a dovedit a fi primarul localităţii Fârtăţeşti, Nicolae Voicescu, care i-a reproşat preşedintelui Ion Cîlea că-l minte cu neruşinare de peste un an de zile că-l va ajuta să asfalteze un drum judeţean. Mai mult decât atât, edilul din Fârtăţeşti le-a dat nota patru pentru organizare celor doi lideri social-democraţi, atrăgându-le atenţia că, prin atitudinea lor, au pierdut susţinerea primarilor, acest fapt reflectându-se şi în prezenţa scăzută la şedinţă. Nicolae Voicescu s-a arătat nemulţumit în special de modul de repartizare a banilor la nivelul Consiliului Judeţean Vâlcea, aducând în discuţie repartizarea a 183 de miliarde lei vechi localităţii Ioneşti, localitate condusă de un primar independent care îi joacă pe degete atât pe liderii PSD Vâlcea, cât şi pe cei ai PDL, făcând „cărţile” în ambele tabere în funcţie de interesele sale de moment. „I-am spus în faţă domnului Cîlea că este mincinos, că mă minte de peste 1 an de zile că mă ajută să asfaltez drumul judeţean 676 A Giuleşti – Dozeşti – Căţetu. În aprilie anul acesta mi-a promis din nou şi nici până acum nu s-a ţinut de cuvânt, nu făcuse nici măcar proiectul. Aşa nu se mai poate. El dă bani pentru localităţi ca Lungeşti, Mădulari şi Şuşani şi toarnă asfalt acolo unde nu este nici măcar o casă, iar eu că am 2.000 de familii pe drumul acesta stau şi mă rog de el. Până la urmă este de datoria Consiliului Judeţean să asfalteze drumul judeţean. I-am spus un lucru care l-a deranjat, dar care este foarte adevărat. Ipotetic vorbind, dacă ai doi copii în casă şi unul în afară şi este din flori, nu trebuie să mulţumeşti mai întâi copiii din casă şi apoi pe cel din flori? Mie aşa mi se pare normal” – ne-a declarat primarul localităţii Fârtăţeşti, Nicolae Voicescu. CLAUDIA STANCIU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu