Constantin Pârvu s-a sucit… nu mai vrea primar. După o noapte albă, sindicalistul a ajuns la concluzia că o funcţie mai prinzi, dar un prieten adevărat nu prea. Vicepreşedintele pesedist şi-a amintit brusc şi dintr-o dată că Matei visează la această demnitate de şase ani şi mai bine şi a decis să renunţe la un vis, născut cu doi ani în urmă, la alegerile parlamentare unde a obţinut un scor nesperat de bun.
Constantin Pârvu, liderul CNSLR Frăţia, filiala Vâlcea, vicepreşedinte al PSD Vâlcea, nu mai vrea să candideze la Primăria Râmnicului. Sindicalistul a renunţat la această idee săptămâna trecută, după articolul publicat în ziarul nostru, articol în care Constantin Pârvu confirma încă o dată intenţia de a candida pentru această funcţie. Se pare că sindicalistul a renunţat la candidatură după o discuţie amicală cu Ion Matei, liderul organizaţiei municipale Râmnicu Vâlcea, deocamdată candidatul PSD la această funcţie. „Ion Matei este prietenul meu şi nu voi candida împotriva lui la Primăria Râmnicului. Dacă el îşi depune candidatura, eu mă retrag. Am purtat o discuţie pe această temă zilele trecute şi am clarificat şi acest aspect”, a declarat Pârvu.
Declaraţia vicepreşedintelui pesedist este destul de ,,subţire” ţinând cont de faptul că Matei îşi anunţase încă din primăvara acestui an intenţia de a candida pentru Primăria Râmnicului, la câteva zile de la înscăunarea lui Romeo Rădulescu.
Surse din cadrul PSD susţin că Matei i-ar fi promis lui Pârvu funcţia de viceprimar, o informaţie ce ar justifica într-o oarecare măsură schimbarea de atitudine a sindicalistului. O altă variantă ar fi intenţia PSD de a-şi alege candidatul în baza unui sondaj de opinie. Voci din PSD susţin că Gigi Matei ar fi dezavantajat din start, şi asta pentru că de fiecare dată, voit sau nu, a ieşit foarte prost în sondajele comandate de partid.
DANA NEDESCU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu