La sfârşitul săptămânii trecute, s-a întrunit comisia care va studia dosarele celor peste 1.100 de familii tinere, care s-au înscris pentru locuinţele ANL. Membru al acestei comisii, consilierul local Alina Tîrlea, ne-a spus că discuţiile s-au axat mai mult pe cadrul general, stabilindu-se paşii care vor fi făcuţi în continuare. „Am stabilit ca până la data de 20 decembrie să mai aşteptăm ca tinerii să-şi completeze dosarele, care le-au depus la Primărie. Avem doar 44 de apartamente pentru 1.100 de cereri, iar analiza trebuie să fie minuţioasă, riguroasă, fără a lăsa loc de interpretări. Din analizele făcute de specialişti, se vede că există o criză locativă, dar depindem foarte mult de alocaţiile bugetare. Cele 44 de locuinţe ANL vor fi finalizate undeva prin aprilie 2011. Condiţiile pentru a intra în posesia acestor locuinţe sunt cele prevăzute de lege” – ne-a declarat Alina Tîrlea. Primăria Râmnicu Vâlcea mai are în faza de proiect atragerea de fonduri pentru a demara construcţia a încă 100 de locuinţe ANL în cartierul Ostroveni. La nivelul locuinţelor sociale se poartă discuţii pentru transformarea în bloc de locuinţe sociale a unui corp de clădire prevăzut iniţial pentru a fi Cămin de Bătrâni şi, implicit, atragerea de fonduri în acest sens. Şi un ultim proiect imobiliar al Primăriei vizează un teren achiziţionat de la Unitatea Militară Vlădeşti, pe drumul spre Olăneşti, unde municipalitatea şi-ar dori înfiinţarea unui cvartal de blocuri pentru tineret.
CODRUŢA ALEXANDRU
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu