Dacă eşti cadru didactic şi ţi-ai susţinut doctoratul după anul 2010, atunci trebuie să ştii că nu vei primi sporul de 15% la salariu, spor de care beneficiază alţi colegi de-ai tăi ce au susţinut doctoratul înainte de acest an.
În această situaţi se regăsesc sute de cadre didactice din întreaga ţară, pentru că, potrivit Legii 330 privind salarizarea unitară, toate veniturile din decembrie 2009 au devenit punct de referință în stabilirea salariilor în 2010. Aşadar, vorbim de o discriminare vădită, ce este sancţionată de sindicaliştii din învăţământ. Aceştia susţin că vor merge la CEDO, iar ca punct de referinţă vor prezenta cazul unui profesor din Vâlcea, care a câştigat procesul la Curtea de Apel. „Curtea Constituțională a decis că articolul incriminat de noi este constituțional. Însă avem la Vâlcea o decizie definitivă favorabilă a Curții de Apel și pe baza acesteia vom merge la CEDO” – a declarat liderul de sindicat Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație Spiru Haret.



















Lasă un comentariu