Echipele Direcției Administrarea Domeniului Public din cadrul Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea desfășoară, în această perioadă, lucrări pe mai multe fronturi, atât în zona centrală, cât și la periferie, vizând îmbunătățirea infrastructurii rutiere și crearea de noi locuri de parcare.
În zona Spitalului Vechi, după reconfigurarea perimetrului prin mutarea stației de taxiuri de-a lungul bulevardului Nicolae Bălcescu și desființarea unor construcții provizorii, lucrările continuă cu reabilitarea fostei stații de taximetre. Aici vor fi amenajate noi locuri de parcare, inclusiv pentru persoanele cu dizabilități.
Intervenții sunt în desfășurare și pe strada Inătești, unde se execută reparații ale carosabilului pe un tronson de aproximativ 800 de metri, situat dincolo de intersecția cu strada Viilor. Totodată, sunt ridicate la cotă zece cămine de canalizare, pentru aducerea acestora la nivelul drumului modernizat.
La limita municipiului, în zona de legătură cu Vlădești, se derulează lucrări ample pe strada Aranghel. După finalizarea etapelor pregătitoare, a început asfaltarea unui segment de circa 300 de metri, dinspre Biserica Aranghel. Proiectul include și amenajarea unei parcări în fața lăcașului de cult, necesară pentru deservirea zonei. Anterior, pe același tronson au fost realizate ziduri de sprijin pe ambele laturi ale străzii.
Lucrările fac parte din programul curent de întreținere și modernizare a infrastructurii urbane, derulat de administrația locală.



























Lasă un comentariu