Religia nu mai este obligatorie in scoala, Curtea Constituţională hotărând că părinţii care vor ca copii lor să participe la orele de religie trebuie să completeze o cerere.
Pastorala la sărbătoarea Naşterii Domnului a fost un prilej pentru arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, IPS Pimen de a crritica decizia ca religie să devină opţională. IPS Pimen consideră scoaterea religiei din scoli „un atentat” la fiinta nationala si la credinta neamului.
„Intentia de a scoate din trunchiul comun al invatamantului romanesc predarea religiei este „un atentat” la fiinta noastra nationala, la credinta neamului nostru romanesc, este o ofensa a maiestatii divine. […] Predarea religiei in scoala are menirea, intre altele, sa ajute pe elev, viitorul cetatean de seama al tarii, sa inteleaga si sa pretuiasca operele de cultura si arta create sub inspiratia credintei crestine, sa inteleaga faptul ca radacinile culturii si civilizatiei europene sunt cele ale religiei crestine”, a spus IPS Pimen în timpul slujbei.
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu