Șansele liberalului Gheorghe Păsat de a fi numit secretar de stat la Ministerul Dezvoltării par a se micșora, mai ales după ce acesta a ratat numirea la sfârșitul anului trecut. Surse liberale vâlcene, demne de toată încrederea, ne-au spus că Gigă Păsat este contestat puternic din teritoriu de către primarii liberali cu state vechi, care n-au uitat de perioada cât acesta a condus interimar Consiliul Județean Vâlcea.
Cel care vine puternic din spate și are susținerea primarilor cu greutate din PNL Vâlcea este Victor Stănculescu, care își dorește și el postul de secretar de stat de la Dezvoltare. Deocamdată, premierul Orban a pus numirea lui Păsat în stand-by, mai ales că acesta a primit foarte multe telefoane de la Vâlcea, împotriva lui Păsat și pro Stănculescu. Dacă stăm să ne gândim la faptul că Stăculescu nu mai are o relație bună cu președintele PNL Vâlcea, Cristian Buican, în cazul în care pică numirea lui Păsat, deși este greu de crezut, probabil că va apărea un al treilea candidat. Numirea secretarului de stat de la Dezvoltare este o bătălie politică importantă, iar Buican nu e de ieri de azi în politică: știe pe ce butoane trebuie să apese pentru a-și atinge scopurile politice.



















Lasă un comentariu