Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

17 medicamente noi pe lista de compensate

Guvernul a hotărât ca un număr de 17 medicamente noi să se adauge la lista actuală a medicamentelor compensate, a declarat președintele Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale (ANMDM), Marius Savu.

Președintele ANMDM a adăugat că în perioada următoare obiectivul principal îl constituie actualizarea continuă a listei de medicamente compensate, astfel încât să nu mai fie „sincopa care a existat în ultimii șase ani” și care a pus pacientul într-o situație extrem de neplăcută din punct de vedere al accesului la aceste tratamente.

Cele 17 medicamente noi care vor fi compensate 100% sunt:

• Stiripentol – folosit în epilepsie; • Pasireotidum – folosit în bolile endocrine; • Ambrisentanum – folosit în hipertensiunea pulmonară; • Tafamidis – folosit în scleroza laterală amiotrofică; • Bosentanum – folosit în scleroza sistemică; • Romiplostinum – folosit în tratarea purpurei trombocitopenice imune cronice; • Sapropterinum – folosit în fenilcetonurie; • Plerixafor – folosit în transplantul medular; • Clofarabinum; • Nelarabinum; • Decitabinum; • Trabectedinum; • Ofatumabum; • Dasatinibum; • Nilotinibum; • Everolimus; • Ruxolitinibum.