În cadrul unei conferinţe de presă, susţinută de preşedintele Traian Băsescu, vineri, 1 august 2014, la ora 17.00, acesta a declarat că propunerile lui Ponta pentru Buget şi Cultură i se par nepotrivite, iar premierul ar trebui să se gândească la alte propuneri până miercurea viitoare. Băsescu a spus că nu îi respinge pe cei doi propuşi pentru că există riscul ca Victor Ponta să facă propuneri şi mai proaste de atât. „La Cultură a fost propusă Rozalia Biro. De la dânsa am aflat că nu are niciun biped în familie şi că în România se nasc tot mai puţini bipezi. Cred că avem o problemă complicată de înţelegere a limbii române. Ministerul Culturii nu e un minister care are mulţi bani, dar lucrează cu intelectualitatea din România. Cultura românească este 90% o cultură de limbă română. Am apreciat foarte mult miniştri ca Marko Bela sau Kelemen Hunor. Nu este vorba despre o observaţie făcută unui ministru care provine din minoritatea maghiară, dar nu aş vrea ca ministrul Culturii să fie urmărit de poveştile cu copii bipezi. Exprim rezerve faţă de această nominalizare. Nu sunt adeptul ideii că fiecare minister trebuie să aibă în frunte un specialist în domeniu. Nu o să am nimic împotrivă ca la Sănătate să fie un economist. Când vorbim despre Cultură, unde ministru e în contact cu elita culturală a ţării, cred că o legătură cu această elită să existe. Mi se pare nepotrivită desemnarea de la Buget. Cea mai complexă experienţă a lui Manda este legată de funcţia de director la Casa Studenţilor din Craiova. Singurul calcul economic de acolo e valoarea biletelor rupte într-o zi de sâmbătă. Ministrul Bugetului înseamnă mult mai mult. Cred că domnul Manda nu e potrivit pentru această funcţie. Încerc să îmi imaginez discuţia cu FMI, UE şi BM cu cei doi miniştri, Petrescu şi Manda. Vă rog să mă credeţi că nu sunt într-o situaţie plăcută. Vă asigur că am făcut toate eforturile să înţeleg logica desemnărilor. Sunt de acord cu promovarea tinerilor şi am făcut-o. Mulţi au confirmat: Sulfina Barbu, Elena Udrea. Dar să punem Finanţele într-o astfel de situaţie e o mare eroare. Pentru că nu au existat condiţii să discut cu premierul înainte de nominalizări, transmit rugămintea că până miercuri să se gândească la alte soluţii. Guvernul nu e o instituţie în care să faci încercări pe Cultură şi Buget. Apelul meu este ca domnul premier Victor Ponta să se uite către alţi tineri pentru că există riscul să decredibilizăm promovarea tinerilor în Guvern. O să mă întrebaţi de ce nu îi resping pe cei doi. Există riscul să facă două nominalizări mai proaste. Aş vrea să rezolvăm această problemă într-un mod în care să fie o îmbunătăţire. Sper ca premierul să discute cu UDMR pentru că au foarte mulţi oameni de cultură care i-ar putea reprezenta cu cinste” – a declarat preşedintele Traian Băsescu.
pixwell_single_like(); ?>



















Lasă un comentariu